Sędziowie i sądy

Ambrozik i Pawłowicz: Gersdorf nie jest potrzebna by odbyło się posiedzenie KRS

Małgorzata Gersdorf, I Prezes SN, w listopadzie skończy 65 lat
Fotorzepa, Robert Gardziński
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nadal jest przewodniczącą KRS, jej rezygnacja była nieskuteczna - przekonuje senator PiS Rafał Ambrozik. Z kolei Krystyna Pawłowicz napisała na Twitterze, że Małgorzata Gersdorf w ogóle nie jest potrzebna, aby KRS zaczęła prace.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska Przewodniczącego zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego Przewodniczącego. 6 marca Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Wciąż jest I prezesem SN.  Jednak dotychczas nie podała terminu pierwszego posiedzenia KRS i nie wiadomo czy w ogóle to zrobi, gdyż wcześniej wielokrotnie krytykowała nową ustawę o KRS i procedurę wyboru jej członków jako niezgodne z konstytucją.

Tymczasem senator PiS Rafał Ambrozik twierdzi, że Małgorzata Gersdorf nadal jest przewodniczącą KRS - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

- Jej rezygnacja jest nieskuteczna, wiemy o tym jedynie z komunikatu byłego rzecznika sędziego Waldemara Żurka. Gdy rezygnację składał sędzia Dariusz Zawistowski, to przyjęta została na posiedzeniu Rady. W przypadku sędzi Gersdorf tego zabrakło – wyjaśnia senator w wywiadzie dla dziennika.

Zwraca uwagę, że w takiej sytuacji możliwe  byłoby zastosowanie art. 20 ust. 2 zdanie 2 ustawy o KRS. Przepis ten wskazuje, że posiedzenie plenarne Rady można zwołać na wniosek co najmniej jednej trzeciej jej członków oraz na wniosek Ministra Sprawiedliwości.

- Będziemy z kolegami rozmawiać i jak najszybciej podejmować decyzję – wyjaśnia senator Ambrozik cytowany przez "GPC".

Także według posłanki PiS i członka KRS Krystyny Pawłowicz, decyzja Małgorzaty Gersdorf nie jest do niczego potrzebna, bo Rada ma obecnie wszystkich pełnoprawnych członków i może sama zwoływać posiedzenia, np. wybrać prezydium.

Przypomnijmy, że wczoraj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystosował list do I prezes SN, w którym wezwał ją do niezwłocznego zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL