fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Igor Tuleya w "Die Welt": Następne co zrobią, to będą nas zamykać

Sędzia Igor Tuleya
Fotorzepa/Krzysztow Skłodowski
Jeszcze trochę, a sytuacja w Polsce może wyglądać tak, jak w Turcji – ostrzega sędzia Igor Tuleya na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt".

Niemiecki dziennik opisuje postać Igora Tulei, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, który – jak pisze gazeta – stał się dla swoich kolegów „symbolem oporu" wobec tzw. reformy sądownictwa, przeprowadzanej przez polski rząd.

„Dla zwolenników PiS jest on stronniczym sędzia, a nawet komunistą. Tak opisuje go pogardliwie telewizja państwowa, licząc się z tym, że Tuleya jest celem gróźb, a na ulicy jest wyzywany, a nawet opluwany" – pisze warszawski korespondent dziennika Philipp Fritz. Dodaje, że raz sędzia otrzymał pocztą kopertę z białym proszkiem, co miało wyglądać na zamach z użyciem wąglika. Proszek okazał się niegroźny, ale budynek sądu musiał zostać ewakuowany – relacjonuje niemiecki dziennikarz.

Jak pisze, Tuleya spodziewa się, że sytuacja sędziów w Polsce będzie się zaostrzać. „Następne co zrobią, to będą nas zamykać" – mówi Tuleya, cytowany przez „Die Welt". „Jeszcze trochę i będzie to u nas wyglądało tak jak w Turcji" – dodaje.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA