Ambitne menedżerki uderzają w szklany sufit

Nawet kobiety, które dotarły na wysokie stanowiska, uważają często, że płeć była dla nich utrudnieniem w karierze.

Publikacja: 17.03.2019 21:00

Ambitne menedżerki uderzają w szklany sufit

Foto: Fotolia

Chociaż coraz więcej kobiet zajmuje kierownicze i dyrektorskie stanowiska, to sporo z nich jest sfrustrowanych odczuwanymi na co dzień przejawami szklanego sufitu. Zwracają na nie uwagę nawet panie, które dotarły na szczyt biznesowej hierarchii – do zarządów dużych firm. Pokazuje to badanie firmy IBM, które objęło menedżerów obojga płci z 2300 firm w 12 krajach świata (niestety bez uwzględnienia Polski).

Kobiety mają tam 9-proc. udział wśród prezesów i dyrektorów generalnych, a biorąc pod uwagę wszystkie wysokie stanowiska (w tym członków zarządów i dyrektorów), ten udział jest dwukrotnie większy. Wiele z tych 18 proc. top menedżerek może być przykładem modelowych karier. Jednak aż 60 proc. z nich ocenia, że awansowałyby szybciej, gdyby były mężczyznami. Tylko 36 proc. dyrektorek i prezesek twierdzi, że płeć nie ma znaczenia w drodze na szczyt firmowej hierarchii. (A tak z kolei uważa niemal dwie trzecie mężczyzn na wysokich stanowiskach).

Wyniki badania wskazują, że opinia 60 proc. menedżerek ma solidne podstawy – tylko w połowie firm panuje przekonanie, że kobiety mają umiejętności potrzebne na wysokim stanowisku menedżerskim i tylko w 38 proc. uważa się, że kobiety są tak samo skłonne do ryzyka i równie nakierowane na awans albo podwyżkę jak mężczyźni.

Podobny wynik pokazuje polskie badanie „Manager w szpilkach", którym w lutym br. firma rekrutacyjna HRK objęła 137 kobiet na stanowiskach menedżerskich (z czego 25 proc. na stanowiskach dyrektorów i 5,4 proc. szefów firm. Aż dwie trzecie (ponad 65 proc.) badanych uważa, że w wielu firmach o awansie nadal decyduje płeć, a konkretnie płeć męska. Podobnie jak w globalnym badaniu IBM, także w Polsce, kobiety wskazują na stereotypy utrudniające im karierę – w tym przekonanie, że nie mają odpowiednich kompetencji do zajęcia kierowniczego stanowiska, a w niektórych branżach kobiety nie dadzą sobie rady.

Wprawdzie polskie menedżerki jako główne przeszkody w rozwoju zawodowym wskazują trudności z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim i z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych, ale mówią też o niechęci, braku zaufania zarządu i przełożonych do kobiet na kierowniczych stanowiskach. Co ciekawe, prawie połowa z uczestniczek badania dostrzega również różnicę w wynagrodzeniach na korzyść mężczyzn.

Polki narzekają również na postawę menedżerów mężczyzn; twierdzą, że część z nich podchodzi do kobiet w biznesie nieufnie i z wyższością. Zwracają też uwagę na różne – w zależności od płci – traktowanie podobnego zachowania. O ile nikt się specjalnie nie dziwi, jeśli mężczyzna pod wpływem emocji podniesie głos, to u kobiet takie zachowanie jest często traktowane jako rozchwianie emocjonalne i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Jak wynika z badania IBM, dla większości (79 proc.) firm dążenie do równowagi płci we władzach nie jest priorytetem. W mniejszości (12 proc.) są firmy liderzy równouprawnienia, które tę kwestię traktują poważnie i rzeczywiście starają się wspierać kariery kobiet, by zwiększyć ich udział wśród top menedżerów. Stoi za tym przekonanie, że różnorodność w zarządach (a chcąc ją osiągnąć, trzeba zadbać o różnorodność wśród dyrektorów i kierowników) zwiększa szanse na sukces finansowy.

Jak wynika z danych Eurostatu czy badania firmy Grant Thornton, w Polsce z tą różnorodnością nie jest źle. Według jej tegorocznej edycji badania „Women in business" w Polsce udział kobiet w wyższej kadrze menedżerskiej wynosi obecnie 35 proc (o 1 pkt proc. więcej niż w 2018 r.).

Jest to najlepszym wynikiem w Europie – na równi z Niemcami i Irlandią – i jednym z najlepszych w świecie. Już tylko co dziesiąta firma w Polsce nie ma w zarządzie żadnej kobiety.

To wyraźny postęp w porównaniu z 2017 r., kiedy takich firm było 13 proc. Jednak wtedy udział kobiet na wyższych stanowiskach sięgał 40 procent...

Praca
Polacy będą pracować krócej? Wkrótce ruszy pilotaż
Praca
Amerykanie wertują oferty pracy w Wielkiej Brytanii
Praca
Cyfrowe przyspieszenie w obsłudze pracowników z zagranicy
Praca
Jak przetrwać zwolnienie: rady dla zwalnianych i zwalniających
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Praca
Zetki marzą o pracy na stabilnym etacie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne