fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

#RZECZoBIZNESIE: Beata Mońka: Szklany sufit czasem mamy w głowie

tv.rp.pl
Kobiety, ale i czasami mężczyźni, mają w głowie „to może jeszcze nie ten moment na awans, może nie ja, czy na pewno” - mówi Beata Mońka,kobieta biznesu, menedżer, gość programu Marcina Piaseckiego.

 

Gość odniosła się do kilku stereotypów odnośnie kobiet w biznesie. Pierwszy to niższe zarobki kobiet.

- To jest niestety prawda – mówiła Mońka . - Wg mnie godziwa płaca należy się za godziwą pracę, niezależnie od płci. Tak powinni być traktowani wszyscy ludzie, zgodnie ze swoimi umiejętnościami, doświadczeniem, charyzmą i tym, jak to się przekłada na to, co wnoszą do ekonomii, gospodarki, rodziny. Tych ról w społeczeństwie mamy bardzo dużo – dodała.

Skomentowała też twierdzenie, że kobietom trudniej robi się karierę, trudniej awansuje i zjawisko szklanego sufitu.

- Szklany sufit to kwestia definicji – stwierdziła. - Czasem szklany sufit to taki, który stawiamy sobie same w głowach. My kobiety, ale i czasami mężczyźni. Czasami mamy w głowie „to może jeszcze nie ten moment na awans, może nie ja, czy na pewno” - tłumaczyła.

- O wiele gorsze są szklane sufity, które są czasami w samych firmach stawiane – dodała Mońka.

Kolejny stereotyp mówi o tym, że kobiety zajmują się rodziną i mają trudniej w karierze zawodowej, a mężczyźni robią tę karierę kosztem rodziny.

- Często tak jest, natomiast z drugiej strony też nie – oceniła Mońka. - Zależy to od uwarunkowań. Od wielu lat walczymy z stereotypem mężczyzny jak i kobiety, kto tu jest łowcą, kto biegnie na polowanie, a kto zajmuje się domem. Idealny model jest taki, kiedy robimy to razem – stwierdziła.

Beata Mońka jest w jury konkursu promującego kobiety, którego rozstrzygnięcie nastąpi dzisiaj w Brukseli.

- Konkurs jest organizowany przez Unię Europejską i dotyczy najbardziej innowacyjnych kobiet w 2017 r. Mamy 12 finalistek i dzisiaj wieczorem będzie finał – tłumaczyła.

Zaznaczyła, że są to projekty najbardziej przedsiębiorczych, innowacyjnych kobiet w Europie, które nie tylko coś wymyśliły, ale również wdrożyły w rozmaitych dziedzinach.

- Mamy ponad 260 finalistek od początku istnienia konkursu. Czekamy na jak najwięcej Polek – podsumowała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA