fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Zarzuty za „polski dżihad"

Policja zatrzymała mężczyzn, którzy nagrali teledysk "polski dżihad"
YouTube
Grupa mężczyzn nagrała teledysk pod ośrodkiem dla uchodźców, w którym grożą jego mieszkańcom.

Teraz usłyszeli zarzuty za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i etnicznych.

Teledysk zatytułowany "Polski dżihad" pojawił się na youtube pod koniec ubiegłego roku. Widać na nim młodych, zamaskowanych mężczyzn, którzy machają siekierami i maczetami. Jeden z nich ma broń. Śpiewają też, że „nadchodzą uchodźcy, chrońcie swoje kozy", albo „zróbcie odpowiedni zapas w swoim domu noży".

Policja zainteresowała się nagraniem i zaczęła szukać osób biorących w nim udział. Zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 23-38 lat.

- Ustalono, że teledysk nagrany został w miejscowości Grotniki - Ustronie, w pobliżu ośrodka dla cudzoziemców – opowiada Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury.

Ostatecznie śledczy zdecydowali się postawić zarzuty trzem zatrzymanym. Odpowiedzą oni za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i etnicznych.

- Pomysłodawcą i prowodyrem był 38–latek. On zarejestrował przebieg zdarzenia i zamieścił nagranie w internecie – mówi prok. Kopania.

Ten mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczącę nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i etnicznych oraz wyprodukowania nagrania, zwierającego treści nawołujące do nienawiści.

– Przyznał się do winy. Wyjaśnił, że jemu i kolegom zależało na nagraniu teledysku i umieszczeniu go w sieci – dodaje prok. Kopania,.

Dodatkowo 38-latek odpowie za posiadanie środków odurzających. W jego domu policja znalazła około 60 gramów marihuany. Mężczyźnie grozi mu do trzech lat więzienia.

Podczas przeszukań policja znalazła też maczetę, a także broń pneumatyczną. Śledczy już zlecili badania, czy spełnia ona parametry broni palnej. Jeśli tak, to właściciel usłyszy dodatkowe zarzuty.

Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano dozór policyjny. A mundurowi szukają kolejnych mężczyzn, którzy brali udział w nagraniu teledysku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA