Czaputowicz zaprosił Timmermansa, by spotkał się z Przyłębską

- Zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy. Chciałbym, żeby się spotkał ze mną, ale także z prezes Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, po rozmowie w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej.

Aktualizacja: 08.02.2018 14:53 Publikacja: 08.02.2018 14:30

Frans Timmermans

Frans Timmermans

Foto: AFP

- Bardzo dobre konstruktywne spotkanie - powiedział dziennikarzom po zakończeniu rozmów Czaputowicz. - Omówiliśmy główne punkty reformy systemu sprawiedliwości w Polsce. Podsumowaliśmy czterogodzinne spotkanie ekspertów, które odbyło się wczoraj - opowiadał. Wcześniej Frans Timmermans wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach dojdzie do kompromisu w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

- Ustaliliśmy, że na spotkaniu 27 (lutego) Rady do Spraw Ogólnych Komisja przedstawi główne punkty swojego dokumentu, związanego z artykułem 7. Polska będzie miała możliwość krótko się do tego odnieść - zapowiedział minister.

- W międzyczasie będziemy pracować nad tzw. białą księgą, w której ustosunkujemy się do poszczególnych propozycji, zarzutów Komisji. Dialog trwa, zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy. Chciałbym, żeby się spotkał ze mną, ale także z prezes Trybunału Konstytucyjnego, czy z innymi osobami, po to, żeby dalej wyjaśniać pewne elementy naszego systemu, reformy sądownictwa - dodał Czaputowicz.

Wiceszef Komisji Europejskiej powiedział, że w marcu może złożyć wizytę w Polsce.

Zdaniem szefa dyplomacji Polska już teraz wychodzi naprzeciw zastrzeżeniom Komisji Europejskiej. - Eksperci przekonywali, że pewne zmiany zostały już wprowadzone w ustawach "prezydenckich", te postulowane przez Komisję, tak jak sposób wyboru Krajowej Rady Sądownictwa (...). Ważna jest praktyka, tutaj uzyskałem pewne potwierdzenie, że KE obserwuje, jak reforma jest wprowadzana w życie - mówił minister.

Jak powiedział Czaputowicz, Frans Timmermans skierował prośbę, "żeby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka czasami sędziów jako całości jest może zbyt ostra".-  Myślę, że to są ważne uwagi i to należałoby też wziąć pod uwagę w debacie wewnętrznej w kraju - ocenił.

- Ze swej strony pokazałem, że jeśli chodzi np. o zmiany prezesów (sądów), one nie są masowe, dotyczą wybranych przypadków, uzasadnionych przypadków, tutaj, gdzie sądy nie funkcjonują najlepiej i że tu chodzi o zwiększenie efektywności, wiarygodności sądownictwa w Polsce - dodał minister.

- Spór trwa. Tutaj nie ma jakiegoś dramatycznego wydarzenia przed nami. Nie będzie ta kwestia w najbliższym czasie głosowana, więc szukamy pewnego rozwiązania, przekonujemy do naszych postulatów. Zobaczymy, czy zdołamy przekonać, jaki będzie efekt, ale na pewno temperatura sporu jest obniżona - komentował Jacek Czaputowicz.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii