fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Czaputowicz zaprosił Timmermansa, by spotkał się z Przyłębską

Frans Timmermans
AFP
- Zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy. Chciałbym, żeby się spotkał ze mną, ale także z prezes Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, po rozmowie w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej.

- Bardzo dobre konstruktywne spotkanie - powiedział dziennikarzom po zakończeniu rozmów Czaputowicz. - Omówiliśmy główne punkty reformy systemu sprawiedliwości w Polsce. Podsumowaliśmy czterogodzinne spotkanie ekspertów, które odbyło się wczoraj - opowiadał. Wcześniej Frans Timmermans wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach dojdzie do kompromisu w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

- Ustaliliśmy, że na spotkaniu 27 (lutego) Rady do Spraw Ogólnych Komisja przedstawi główne punkty swojego dokumentu, związanego z artykułem 7. Polska będzie miała możliwość krótko się do tego odnieść - zapowiedział minister.

- W międzyczasie będziemy pracować nad tzw. białą księgą, w której ustosunkujemy się do poszczególnych propozycji, zarzutów Komisji. Dialog trwa, zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy. Chciałbym, żeby się spotkał ze mną, ale także z prezes Trybunału Konstytucyjnego, czy z innymi osobami, po to, żeby dalej wyjaśniać pewne elementy naszego systemu, reformy sądownictwa - dodał Czaputowicz.

Wiceszef Komisji Europejskiej powiedział, że w marcu może złożyć wizytę w Polsce.

Zdaniem szefa dyplomacji Polska już teraz wychodzi naprzeciw zastrzeżeniom Komisji Europejskiej. - Eksperci przekonywali, że pewne zmiany zostały już wprowadzone w ustawach "prezydenckich", te postulowane przez Komisję, tak jak sposób wyboru Krajowej Rady Sądownictwa (...). Ważna jest praktyka, tutaj uzyskałem pewne potwierdzenie, że KE obserwuje, jak reforma jest wprowadzana w życie - mówił minister.

Jak powiedział Czaputowicz, Frans Timmermans skierował prośbę, "żeby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka czasami sędziów jako całości jest może zbyt ostra".-  Myślę, że to są ważne uwagi i to należałoby też wziąć pod uwagę w debacie wewnętrznej w kraju - ocenił.

- Ze swej strony pokazałem, że jeśli chodzi np. o zmiany prezesów (sądów), one nie są masowe, dotyczą wybranych przypadków, uzasadnionych przypadków, tutaj, gdzie sądy nie funkcjonują najlepiej i że tu chodzi o zwiększenie efektywności, wiarygodności sądownictwa w Polsce - dodał minister.

- Spór trwa. Tutaj nie ma jakiegoś dramatycznego wydarzenia przed nami. Nie będzie ta kwestia w najbliższym czasie głosowana, więc szukamy pewnego rozwiązania, przekonujemy do naszych postulatów. Zobaczymy, czy zdołamy przekonać, jaki będzie efekt, ale na pewno temperatura sporu jest obniżona - komentował Jacek Czaputowicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA