Szybka ścieżka do zdrowia i pracy

Należy zrobić wszystko, aby osobom chorym reumatologicznie pozwolić na powrót do normalnego życia – apelują specjaliści.

Publikacja: 09.11.2015 19:20

Szybka ścieżka do zdrowia i pracy

Foto: Rzeczpospolita/Paweł Gałka

– Szybka ścieżka diagnostyczna chorób reumatycznych pozwoli na znacznie efektywniejsze leczenie pacjenta, zarówno klinicznie, jak i kosztowo. Nasz priorytet to jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i wdrażanie skutecznej terapii. Dlatego tak bardzo potrzebujemy dziś ośrodków szybkiej diagnostyki reumatologicznej – mówił w trakcie konferencji „Zdrowy powrót do pracy. Konstruktywna przyszłość" dr Bogdan Batko, ordynator Oddziału Reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

Szybciej wykrywać

Specjaliści biorący udział w debacie zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Stowarzyszenie CEESTAHC dyskutowali o tym, jak osobom dotkniętym schorzeniami ułatwić sprawny powrót na rynek pracy. Przypomniano przy tym o strategii „Europa 2020" zakładającej m.in. obowiązek promowania dobrego zdrowia.

Agata Komisarz, przedstawicielka Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, oraz Jakub Gołąb z Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia Się przypomnieli o statystykach demograficznych dla Małopolski i całego kraju. O ile obecnie liczba mieszkańców województwa małopolskiego wciąż rośnie, a przeciętne trwanie życia jest dłuższe niż w pozostałych regionach, o tyle już w 2030 roku liczebność województwa zacznie się zmniejszać. Dwie dekady później Małopolan będzie o 90 tysięcy mniej niż dzisiaj.

– Starzejemy się, dlatego od 2011 roku realizujemy sześć głównych programów profilaktycznych, które mają na celu poprawienie jakości życia i walkę z przedwczesną umieralnością. Chcemy jak najszybciej wykrywać zagrożenia – zapewniała Agata Komisarz.

Magdalena Władysiuk, prezes Stowarzyszenia CEESTAHC, apelowała, by przestać myśleć o systemie ochrony zdrowia tylko w kontekście finansów. – Obecnie ważne jest, żebyśmy byli w stanie sprawnie identyfikować chorych zmagających się choćby z bólami mięśniowo-szkieletowymi. Tego typu schorzenia często są postrzegane przez pryzmat samej choroby, a nie poprzez funkcjonowanie danej osoby np. na rynku pracy. Poza tym, czy my dążymy tylko do tego, by zmniejszać przedwczesną śmiertelność? Nie! Powinniśmy także robić wszystko, by poprawiać jakość uczestnictwa pacjentów w życiu społecznym czy zawodowym – przekonywała. Według prezes CEESTAHC możliwe jest wypracowanie wspólnego projektu, który pozwoliłby na szybką identyfikację osób dotkniętych schorzeniami i natychmiastowe skierowanie ich na profilaktykę wtórną. – Chodzi o to, by zapobiegać przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy z powodów zdrowotnych i dawać szansę na szybki powrót do aktywności zawodowej. Konieczne jest wypracowanie wspólnej koncepcji przy współpracy samorządu i instytucji publicznych, także tych spoza systemu ochrony zdrowia. Zbierając oddolne doświadczenia, chcemy stworzyć masę krytyczną i rozwinąć krajowy projekt „Konstruktywni" – mówiła Magdalena Władysiuk.

– Zapalne schorzenia reumatyczne nierozpoznane na czas prowadzą do niepełnosprawności i przedwczesnej umieralności – ostrzegał z kolei dr Bogdan Batko. – Szansa na przywrócenie pełnej sprawności jest tym bardziej możliwa, im wcześniej uda się postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. To klucz do sukcesu mający także bardzo dobre skutki dla rynku pracy. Poradnie wczesnego wykrywania chorób reumatycznych od lat z powodzeniem funkcjonują za granicą. Pacjenci są kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu na szybką ścieżkę diagnostyczną, co znacząco poprawia skuteczność leczenia. U wielu chorych udaje się uzyskać długotrwałą remisję choroby – opowiadał dr Batko.

Psychologia też ważna

Dr Aleksandra Zoń-Giebel, przewodnicząca Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, opowiadała o tym, jak kompleksowo zapewnia się opiekę reumatologiczną pacjentom w Śląskim Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu. Przekonywała, że oddolnie wdrożone rozwiązania pozwoliły na sprawne i skuteczne wczesne diagnozowanie schorzeń – przy współpracy lekarzy rodzinnych i specjalistów.

Z kolei dr Lucyna Cichoń-Szyperko z NFZ i Paweł Zygucki z ZUS przedstawili najważniejsze dane i opowiedzieli o programach realizowanych przez te dwie instytucje. – Celem programu rehabilitacji leczniczej jest umożliwienie powrotu na rynek osobom, które w następstwie choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy. Podstawowa zasada: im szybciej, tym lepiej. Chcemy skracać okres leczenia, zapobiegać powstawaniu kalectwa i dawać szansę uzyskania poprawy funkcjonalnej – mówił Paweł Zygucki.

Aleksandra Serafin ze Stowarzyszenia Trzymajmy się Razem zwróciła natomiast uwagę, że młodzi chorzy reumatycznie najczęściej spotykają się z doradcami zawodowymi dopiero w momencie orzekania o niepełnosprawności. – A to zdecydowanie za późno. Musimy załatać tę dziurę. Poza tym niezbędna jest pomoc psychologiczna i dążenie do aktywizacji młodych ludzi, którzy na skutek schorzenia często tracą poczucie sensu życia – mówiła Serafin. Jej słowa potwierdzają statystyki: według zaprezentowanych na konferencji badań niemal co czwarta osoba w wieku produkcyjnym, pozostająca bierna zawodowo, nie funkcjonuje na rynku pracy na skutek choroby bądź niepełnosprawności. Projekt „Konstruktywni" może to zmienić.

– Szybka ścieżka diagnostyczna chorób reumatycznych pozwoli na znacznie efektywniejsze leczenie pacjenta, zarówno klinicznie, jak i kosztowo. Nasz priorytet to jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i wdrażanie skutecznej terapii. Dlatego tak bardzo potrzebujemy dziś ośrodków szybkiej diagnostyki reumatologicznej – mówił w trakcie konferencji „Zdrowy powrót do pracy. Konstruktywna przyszłość" dr Bogdan Batko, ordynator Oddziału Reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

Szybciej wykrywać

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej