Czy przepisy unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, na które powołują się czasami szpitale i policja, odmawiając kontaktu do rodziny zmarłego jednostkom zajmującym się przechowywaniem narządów, uniemożliwiają w konsekwencji transplantację?
Istnieje takie niebezpieczeństwo, ale zdaniem mecenas Joanny Lubeckiej wynika to często z niewłaściwej interpretacji kontrowersyjnego unijnego rozporządzenia. Jego przepisy powinny być bowiem brane pod uwagę w połączeniu z przepisami ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów z 2005 r. (dalej: ustawa).
Czytaj także: Łukasz Drożdżowski: dlaczego trzeba chronić dane osobowe zmarłych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia lub pobrania komórek lub tkanek w celu ich zastosowania u ludzi można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu (art. 5 ust. 1 ustawy). Sprzeciw zaś możn...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.