Demokracja to rządy wszystkich dorosłych obywateli danego kraju. Doskonale obrazuje to amerykańska konstytucja, która zaczyna się od słów: „My, naród ... wprowadzamy i ustanawiamy dla Stanów Zjednoczonych Ameryki niniejszą konstytucję".
W większych krajach demokracja bezpośrednia jest trudna, czy wręcz niemożliwa, dlatego kwestią pierwszorzędnej wagi jest zapewnienie obywatelom nieustannej kontroli nad wybranymi przedstawicielami. W USA zapewniają to bezpośrednie, równe i powszechne wybory na stosunkowo krótkie kadencje, na przykład posłowie są wybierani tylko na dwa lata.
Samorząd nie wybiera sędziówKonstytucja USA zakłada istnienie trzech równorzędnych „władz": ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. O ile ze sposobem wyboru przedstawicieli pierwszych dwu nie ma większego kłopotu, o tyle do selekcji sędziów sądów federalnych trudno stosować tę samą procedurę. Dlatego też konstytucja obarczyła tym zadaniem prezydenta (władzę wykonawczą) i Senat (izbę ...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.