fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Umowa koalicyjna ZP. Rzeczniczka ujawnia więcej szczegółów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Podpisana dziś przez liderów partii koalicyjnych umowa reguluje szczegóły dotyczące rekonstrukcję gabinetu Mateusza Morawieckiego, mówi ogólnie o wspólnym starcie w kolejnych wyborach oraz zapowiada powstanie Rady Koalicji, której zadaniem będzie wspólna konsultacja pomysłów legislacyjnych - przekazała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Anita Czerwińska powiedziała, że podpisana dziś przez Jarosława Gowina, Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę umowa zakłada "wole dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy".

Czytaj także:

Jadwiga Emilewicz odchodzi z Porozumienia. Pozostanie w klubie PiS

Nowa umowa koalicyjna z gwarancjami

Sondaż: Ministra Ziobrę źle ocenia co drugi Polak

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami podawanymi przez media, w umowie znalazły się szczegóły dotyczące redukcji liczby ministerstw z 20 do 14, ale nie ujawniła, które resorty zostaną połączone, a które zlikwidowane.

Wiadomo już, że Solidarna Polska i Porozumienie będą miały po jednym ministrze z teką, po trzech wiceministrów, a ponadto po jednym stanowisku ministerialnym w KPRM.

W umowie zawarto deklarację wspólnych startów ww wszystkich nadchodzących wyborach - parlamentarnych, europejskich, samorządowych i prezydenckich. W trzech pierwszych parlamentarzyści i radni SP i Porozumienia maja otrzymać te same miejsca, które zajmowali w poprzednich wyborach.

Powołane zostanie do życia nowe ciało - Rada Koalicji. Będzie się składać z kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, a SP i Porozumienia będą w nim miały po 2-3 przedstawicieli. Rada ma się zająć konsultowaniem wspólnych projektów legislacyjnych.

Choć od kilku dni mówi się o tym, że do rządu Morawieckiego miałby wejść Jarosław Kaczyński jako szef Komitetu Bezpieczeństwa sprawującego kontrolę nad Ministerstwem Sprawiedliwości, MON i MSWiA, tego zapisu w umowie koalicyjnej nie ma.

Źródło: rp.pl, Polsat News, Polska Agencja Prasowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA