fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Pracownikom-rodzicom trudniej jest pracować z domu

Praca z domu
Adobe Stock
Pandemia na nowo zwróciła uwagę pracodawców na problem godzenia ról zawodowych i rodzicielskich. Nie można od niego uciec przy obecnej skali zdalnej pracy.

Od tego, jak rodzice radzą sobie z opieką nad dziećmi, zależy ich efektywna praca. Dlatego też, w reakcji na wiosenny lockdown, część firm zastępowała mniej potrzebne w sytuacji pandemii benefity wsparciem dla rodziców. Inne wprowadziły nowe udogodnienia wspierające pracowników w godzeniu ról, choć nie była to oferta dostępna powszechnie, a wyróżniała najlepszych pracodawców – zauważają eksperci w raporcie „Rodzina, ach rodzina! Jak wspierać pracowników w godzeniu różnych ról życiowych?" przygotowanym przez Well.hr i PwC.

Czytaj także: Praca zdalna szybko wraca, za dwa tygodnie biurowce mogą stać puste

Autorzy raportu zwracają uwagę, że jesteśmy dzisiaj w szczególnej sytuacji. Część starszych dzieci wraca do nauczania zdalnego i nie wiemy, co nas czeka w kolejnych tygodniach i miesiącach; być może także młodsze dzieci będą musiały zostać w domu.

– Wiemy jednak, że firmy, które zawczasu miały przygotowaną ofertę dotyczącą usług opiekuńczych, znacznie sprawniej dostosowywały ją do sytuacji pandemii – podkreślają eksperci Well.hr i PwC. Według nich, pracodawcy bogatsi o covidowe doświadczenia coraz częściej zdają sobie sprawę, że nie uciekną przed koniecznością wspierania pracowników w opiece nad dziećmi i bliskimi. Aktualne pozostają pytania o to, jakiego wsparcia udzielać i jak stworzyć pracownikom warunki umożliwiające godzenie różnych ról społecznych.

Raport podsuwa szereg propozycji dla firm, które chciałyby pomóc swym pracownikom w godzeniu różnych ról życiowych w nowej rzeczywistości. Co ciekawe, wiele z nich nie wymaga wcale wielkich nakładów finansowych – wystarczy dobre nastawienie pracodawcy i menedżera.

Jednym z pomysłów jest zachęcanie pracowników do ustalenia grafiku pracy dopasowanego do ich preferencji i sytuacji życiowej. Warto też umożliwić pracownikom samodzielne ustalanie priorytetów i planowanie projektów, nad którymi pracują. Pokazuje to pewien styl zarządzania w firmie, który integruje życie zawodowe i rodzinne pracowników, dzięki uwzględnianiu ich potrzeb i zainteresowaniu ich sytuacją osobistą.

Dużym wsparciem dla osób pracujących z domu mogą też być szkolenia z zarządzania czasem, organizacji pracy, wyznaczania priorytetów, asertywności i efektywności osobistej oraz szkolenia dedykowane pracownikom zdalnym dotyczące tego, jak radzić sobie z zagrożeniami wynikającymi z takiego trybu pracy.

Zdaniem autorów raportu warto też promować wśród pracowników koncepcję work-life integration, podkreślając jednocześnie potrzebę „wyłączania się" i spędzania czasu offline! Odpowiedzialny szef nie może wymagać od pracownika dostępności przez 24 godziny siedem dni w tygodniu. Odwrotnie, dla „zdrowych" relacji trzeba zachęcać pracowników do wykorzystywania dni urlopowych, odbierania nadgodzin, promując również (tam gdzie jest to możliwe) pracę nastawioną na realizację zadań, a nie odliczanie godzin pracy („working smart, not long").

Istotne jest także systematyczne badanie satysfakcji pracowników uwzględniające tematykę work-life balance. Coraz częściej potrzebne są też szkolenia dotyczące przeciwdziałania i rozpoznawania sygnałów wypalenia zawodowego. – Warunkiem stworzenia miejsca pracy przyjaznego rodzinie jest zrozumienie, że nasze życie nie ogranicza się wyłącznie do pracy, a sukcesy zawodowe są w dużej mierze uwarunkowane poczuciem spełnienia w innych życiowych rolach – podkreślają autorzy raportu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA