Specjaliści nieco mniej rozchwytywani

Mamy kolejny sygnał, że rynek pracy się stabilizuje. Menedżerowie i wysokiej klasy fachowcy dostają mniej ofert niż rok wcześniej, wyjątkiem są spece od IT.

Aktualizacja: 22.10.2019 06:23 Publikacja: 21.10.2019 21:00

Specjaliści nieco mniej rozchwytywani

Foto: Adobe Stock

Eksperci wciąż mogą przebierać w ofertach pracy jak w ulęgałkach – w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeciętnie otrzymali oni po dziewięć takich propozycji – wynika z badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy", przeprowadzonego we wrześniu tego roku przez firmę rekrutacyjną Antal.

Rozwarstwienie rynku

Ale w porównaniu z 2018 r. zainteresowanie pracodawców zatrudnieniem specjalistów i menedżerów – ogólnie rzecz biorąc – spadło, z jednym wyjątkiem.

Jak wylicza Antal, średnio o dwie oferty rocznie mniej otrzymają pracownicy zatrudnieni w działach marketingu, HR, administracji, a także prawnicy. Nieznacznie mniejsze zainteresowanie ze strony pracodawców odczuli też inżynierowie, sprzedawcy oraz przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej. Finansiści, którzy są szczególnie chętnie zatrudniani przez prężnie rozwijające się w Polsce centra usług wspólnych, nie odczuli zmian. Za to informatycy, programiści i inni znawcy nowych technologii są rozchwytywani. Średnio każdy z nich dostaje 25 ofert rocznie, czyli aż o osiem ofert więcej niż w 2018 r. Rekordziści zaś – nawet kilka propozycji w ciągu miesiąca.

– Wyniki naszego badania pokazują, że rynek zaczyna się stabilizować i coraz mocniej się rozwarstwia, dla specjalistów IT liczba ofert rośnie, dla innych spada – komentuje dla „Rzeczpospolitej" Agnieszka Wójcik, market research manager w agencji Antal. – Pracodawcy powoli mówią „stop" rosnącej od kilku lat presji płacowej i coraz większym oczekiwaniom kandydatów – dodaje.

Nastroje nieco słabsze

Jak zauważa, część kadry zarządzającej obawia się, że w wyniku spowolnienia gospodarczego na Zachodzie nastąpi również spadek koniunktury rynkowej w Polsce i ostrożniej podchodzi do zwiększania kosztów pracy.

Zmianę trendów na rynku pracy pokazują też nastroje pracowników. W badaniu Antala nie są one złe, ale nie poprawiają się tak szybko jak jeszcze niedawno. Poprawę swojej sytuacji zawodowej deklaruje bowiem 55 proc. ankietowych, czyli o 5 pkt proc. mniej niż w zeszłym roku. Nieznacznie mniej osób otrzymało również podwyżki.

Na lekki spadek popytu na profesjonalistów wskazują również badania portalu Pracuj.pl. W I półroczu tego roku w sumie ok. 90 proc. ofert pracy dotyczyło specjalistów, podczas gdy rok wcześniej – 94 proc. Spadki widać w prawie wszystkich branżach, oczywiście z wyjątkiem IT.

Niemniej badania Antala pokazują, że wciąż propozycji dla wykwalifikowanych osób jest dużo więcej niż dobrych kandydatów. – Rozwój inteligentnych miast, nowe inwestycje, stały popyt na programistów i rozwój centrów nowoczesnych usług dla biznesu – na rynku pracy dawno nie obserwowano tak dużej aktywności rekrutacyjnej – zaznacza Artur Skiba, prezes Antala.

Pożądane zawody

Skiba dodaje, że specjaliści i menedżerowie wybierający dziś pracę w Polsce mogą liczyć na atrakcyjne benefity i świetne warunki finansowe, porównywalne z tymi, które obowiązują za granicą, albo takie same. W ciągu ostatniego roku podwyżki otrzymało 67 proc. przebadanych osób, a w niektórych przypadkach pensje rosły w dwucyfrowym tempie.

Najbardziej pożądane zawody w 2019 r. w branży IT to: programista DevOps i programista software, a w przemyśle: inżynier automatyki, inżynier robotyki oraz inżynier oprogramowania.

Eksperci wciąż mogą przebierać w ofertach pracy jak w ulęgałkach – w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeciętnie otrzymali oni po dziewięć takich propozycji – wynika z badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy", przeprowadzonego we wrześniu tego roku przez firmę rekrutacyjną Antal.

Rozwarstwienie rynku

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"