fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja kończy testy atomowego lodołamacza

AFP
Rosyjski atomowy lodołamacz Arktika, nazwany najsilniejszą tego typu jednostką i określany jako symbol ambicji Moskwy, by wykorzystać potencjał handlowy Arktyki, wrócił do Sankt Petersburga po dwudniowych testach.

Przeznaczony do transportu skroplonego gazu ziemnego z Arktyki, gigantyczny statek ma 173 metry długości i 15 metrów wysokości.

Dyrektor generalny Atomflot, Mustafa Kashka powiedział, że dwudniowy rejs posłużył do przetestowania funkcjonowania jednostki i jej zdolności manewrowania.

Lodołamacz o napędzie atomowym podczas ostatniego testu używał oleju napędowego. Zdaniem konstruktorów jednostka będzie w stanie pokonywać lód o grubości niemal trzech metrów.

Budowa rozpoczęła się w 2016 roku i jest częścią floty, która ma zapewnić Rosji zwiększenie ruchu towarowego wzdłuż arktycznego wybrzeża kraju.

W Arktyce znajdują się ogromne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego, a dostępu do surowca chcą mieć m.in. Rosja, USA, Kanada i Norwegia.

Ostateczne testy lodołamacza zaplanowane są na wiosnę przyszłego roku. Arktika ma być gotowa do żeglugi w maju. Trwa budowa dwóch pozostałych statków: Sibira i Uralu.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA