fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Hektar Syberii online

Bloomberg
W Rosji powstała specjalna platforma on-line umożliwiająca posiadaczom darmowych hektarów Dalekiego Wschodu zakup usług i handel towarami.

„Platforma elektroniczna „Hektar online" - to jedyne takie technologiczne narządzie łączące tych, którzy otrzymali hektar dalekowschodniej ziemi z dostawcami usług i towarów, w tym z bankami, firmami logistycznymi, księgowymi. Platforma ma dwa zadania: dostęp do potrzebnych zasobów bez pośredników i zbyt produkcji" - wyjaśnia Jewgienia Łoginowaja wiceprezes firmy bankowe Technologie, która współtworzyła platformę.

Prawo, które umożliwia Rosjanom otrzymanie darmowego hektara na Dalekim Wschodzie i Syberii weszło w życie w połowie 2016 r. Skorzystało z niego dotąd 31 tys. Rosjan. Władze liczą, że do końca przyszłego roku będzie to blisko 50 tysięcy. Działki otrzymuje się na 5 lat bezpłatnie, ale z obowiązkiem zagospodarowania. Potem można ją sprzedać lub wydzierżawić.

Objęte ustawą regiony, gdzie można dostać hektar to Jakucja, Kamczatka, Primorie i Chabarowsk regiony Amur, Magadan, Sachalin, Czukotka. Eksperci obliczyli, ile można zarobić na wykorzystaniu hektara pod uprawy czy hodowle.

Najbardziej opłacalna jest plantacja poziomek ogrodowych. Zebranie 5 ton to przychód ok. 600 tys rubli (37 tys zł). Zbiór 1,2 tony miodu to zarobek blisko 300 tys rubli

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA