fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Co napisać w pozwie o alimenty

123RF
O alimenty występuje się po zakończeniu sprawy rozwodowej. Można też uzyskać je w czasie procesu.

Można się ich domagać na siebie i na dzieci. Sąd przyzna świadczenie, jeśli dojdzie do wniosku, że zostały spełnione przesłanki z art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W pozwie należy podać, czy i jak w wyroku rozwodowym sąd orzekł o winie stron i podać sygnaturę akt sprawy rozwodowej. Powód powinien też wymienić miesięczną kwotę, jakiej żąda tytułem alimentów, i określić, do którego dnia miesiąca powinny wpływać na konto. Można też wskazać inny sposób przekazania środków. W uzasadnieniu trzeba zwięźle opisać swą sytuację, określić wysokość dochodów i wydatków na utrzymanie. Warto też załączyć zaświadczenie o swoich dochodach (np. odcinek renty, zaświadczenie z urzędu skarbowego), rachunki za leki czy zabiegi oraz inne dokumenty potwierdzające wysokość wydatków.

Podpisany pozew w dwóch egzemplarzach składa się w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania albo miejsca zamieszkania byłego małżonka – wybiera powód.

Jest sposób, aby alimenty uzyskać jeszcze w trakcie przeciągającej się sprawy rozwodowej, gdy rozstający się małżonkowie już razem nie mieszkają. To wniosek o zabezpieczenie alimentów na potrzeby rodziny lub dzieci. Uzasadnia się go w podobny sposób jak wniosek główny.

Już w czasie trwania obowiązku alimentacyjnego można wnosić do sądu o ich podniesienie lub obniżenie. Taki wniosek należy uzasadnić zmianą usprawiedliwionych potrzeb małżonka uprawnionego albo zarobkowych lub majątkowych możliwości małżonka zobowiązanego.

Pamiętajmy, że obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. Oznacza to, że w razie śmierci byłego małżonka ani wdowa po nim, ani ich dzieci nie muszą zapewniać bytu jego byłej żonie i dzieciom.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA