Zmiana płci: nie trzeba pozywać własnych dzieci

By urzędowo zmienić płeć, nie ma potrzeby angażowania dzieci. Ich udział w procesie nie jest konieczny – to sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.

Publikacja: 08.02.2019 08:16

Zmiana płci: nie trzeba pozywać własnych dzieci

Foto: Adobe Stock

Tym ciekawszego, że mimo prób nie uchwalono w Polsce procedury prawnej zmiany płci, drogę przeciera więc SN.

Czytaj także: Osoby transpłciowe nie muszą pozywać swoich dzieci - SN o ustalaniu płci metrykalnej

Kwestia wynikła w sprawie mężczyzny, a po wyroku kobiety mieszkającej z rodziną w Łódzkiem. Urodziła się jako mężczyzna, jako mężczyzna ożeniła i ma sześcioro dzieci. Cztery lata temu rozwiodła się, ale mocą wyroku rozwodowego przyznano jej – jako mężczyźnie – wykonywanie władzy rodzicielskiej, ograniczając władzę matce. Niedawno wystąpił do sądu o ustalenie zmiany płci, jednak sąd okręgowy przychylił się do zdania prokuratora, że występujący z takim pozwem musi koniecznie pozwać swoje dzieci. Takie zresztą było dotychczasowe stanowisko SN (chodzi o wskazane w art. 72 § 2 kodeksu postępowania cywilnego współuczestnictwo konieczne). Tymczasem w sprawie występował tylko ojciec powoda, brakowało czwórki dzieci, z którymi nie utrzymuje kontaktów, a ich adresów nie wskazał, i małoletniego syna, który z nim mieszka.

Sąd Apelacyjny w Łodzi potwierdził ustalenia SO, że badania seksuologiczne, psychiatryczne i psychologiczne potwierdziły u powoda transseksualizm i wykluczyły zubożenie psychiatryczne lub osobowości. Stwierdził trwałe poczucie przynależności do płci żeńskiej i ustalił, że powód jest kobietą. Sąd uznał też, że nie było konieczne uczestnictwo dzieci w tym procesie.

Do SN odwołał się prokurator, kwestionując stanowisko, że dzieci nie mają interesu prawnego w takiej sprawie. RPO wskazał natomiast, że osoba transpłciowa nie zmienia swej roli społecznej wskutek wyroku ustalającego jej płeć, a sądowe ustalenie płci nie wpływa na zakres praw rodzicielskich.

SN wskazał, że o ile udział rodziców w takiej sprawie (gdy nie żyją – kuratora) jest niezbędny, by dochować zasady dwustronności procesu, o tyle udział dzieci nie jest konieczny. Przedmiotem sprawy o zmianę płci jest bowiem prawo rodzica do właściwej płci, a nie stosunki rodzicielskie między nim a dziećmi.

Sygnatura akt: II CSK 371/18

Tym ciekawszego, że mimo prób nie uchwalono w Polsce procedury prawnej zmiany płci, drogę przeciera więc SN.

Czytaj także: Osoby transpłciowe nie muszą pozywać swoich dzieci - SN o ustalaniu płci metrykalnej

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe