fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Reprywatyzacja w Warszawie

Wniosek Jana Śpiewaka o ułaskawienie już u prezydenta

TV.RP.PL
Zgodnie z zapowiedziami aktywista ruchów miejskich Jan Śpiewak złożył do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o ułaskawienie. Wniosek dotyczy wyroku, jaki zapadł w procesie o zniesławienie, jaki wytoczyła Śpiewakowi mecenas Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska.

Śpiewak został prawomocnie skazany na podstawie art. 212 Kodeksu karnego. Mec. Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska poczuła się pomówiona o udział w aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie.

Śpiewak ujawnił, że prawniczka od 2008 roku była kuratorką nieżyjącego od kilkudziesięciu lat współwłaściciela kamienicy, któremu oddano ją w zarząd.

Sąd uznał, że Śpiewak jest winny pomówienia Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej, a działania aktywisty miały na celu jej poniżenie i utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu prawnika. Pozwany został skazany na 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki.

Po ogłoszeniu wyroku Śpiewak zapowiedział, że nie zapłaci grzywny, nawet gdyby miał trafić do więzienia, oraz zapowiedział wniosek do prezydenta o ułaskawienie.

Dziś zamieścił na Twitterze oświadczenie ws. formalnego złożenia wniosku.

Pisze w nim m.in., że "sądy są wykorzystywane do ustawicznego nękania aktywistów i sygnalistów", a jego sąd uczynił kryminalistą za wypowiedziane w interesie publicznym słowa. "Wyrok przeczy elementarnemu poczuciu sprawiedliwości" - napisał Śpiewak.

Aktywista dodaje, że "w wolnym kraju nie ma miejsca na prawo", które więzieniem karze za słowa i art. 212 Kk powinien zostać usunięty, ale najważniejsze jest uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA