fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Repatrianci

Powrót do ojczyzny: Repatrianci jadą do Polski

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
W tym miesiącu do kraju przyjedzie około 100 Polaków zza wschodniej granicy.

W poprzednim tygodniu do Warszawy przyleciała grupa 60 repatriantów z Kazachstanu. Trafili do ośrodka adaptacyjnego prowadzonego w Pułtusku przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Nauczą się m.in. języka polskiego, poznają polskie realia, ale też np. uzyskają pomoc w znalezieniu pracy.

Z informacji MSWiA wynika, że w tym miesiącu przybędzie jeszcze do Polski w kilku grupach niemal sto kolejnych osób, głównie z Kazachstanu, ale także kilkoro z Armenii.

Jak nas poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji w tym roku rezerwa celowa na repatriację wynosi 50,5 mln zł.

Istnieją dwie ścieżki ich przyjazdu do Polski. Pierwsza zakłada umieszczenie repatriantów w ośrodku adaptacyjnym na co najmniej 90 dni, by w ten sposób pomóc im zaadoptować do nowych warunków życia.

Rodzina repatriantów dostaje na zakup mieszkania 25 tys. zł na każdą osobę oraz dodatkowo 25 tys. zł dla rodziny. To oznacza, że czteroosobowa rodzina na ten cel otrzyma 125 tys. zł. Jeśli nie zdecyduje się na kupno, rząd dofinansuje wynajem – w wysokości 300 zł miesięcznie na każdego członka rodziny.

Drugim sposobem jest możliwość skorzystania z zaproszenia samorządu lokalnego, który przekaże rodzinie wyposażone mieszkanie.

Wszyscy mogą liczyć na dofinansowanie wyprawki szkolnej dla dziecka, a także refundację kosztów szkolenia zawodowego. Pracodawca, tworząc miejsce pracy dla repatrianta, otrzyma z budżetu zwrot poniesionych kosztów.

Rządowy program zakłada, że w ciągu dziesięciu lat przyjedzie 10 tys. repatriantów, głównie z Rosji i krajów środkowej Azji – przede wszystkim z Kazachstanu, gdzie do polskich korzeni przyznaje się ok. 34 tys. osób.

Jak niedawno napisaliśmy w „Rzeczpospolitej", prywatna Fundacja Leny Grochowskiej wkrótce sprowadzi do Góry Kalwarii pod Warszawą 26 repatriantów z Kazachstanu. Dostaną oni mieszkanie, a po odpowiednim szkoleniu także pracę w pobliskim hotelu.

W 2017 r. sprowadzono do Polski 525 repatriantów, a w latach 2001–2017 osiedliły się w Polsce w ramach repatriacji 6054 osoby.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA