fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ranking bibliotek

Miejsce, do którego chce się wracać

Pierwsze miejsce: Barcińska biblioteka jest placówką z tradycjami: jej historia liczy już ponad 70 lat. Przez ten czas zdobyła i oddanych czytelników, i przyjaciół nie tylko wśród instytucji i stowarzyszeń działających na terenie gminy.

Placówka w Barcinie współpracuje z 35 organizacjami pozarządowymi. Bierze udział w przygotowaniu licznych przedsięwzięć o charakterze kulturalno-edukacyjnym, takich jak Narodowe Czytanie, noc świętojańska, orszak Trzech Króli oraz konferencji i warsztatów dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.

Przy bibliotekach powstały liczne kluby i koła zainteresowań – nie tylko czytelnicze, ale i rękodzielnicze oraz związane z nowymi technologiami. Prężnie działają dyskusyjne kluby książki. Także filie gromadzą wokół siebie ludzi z pasją, chcących nie tylko czegoś nowego się nauczyć, ale również przekazać swoją wiedzę innym. I tak w Filii w Mamliczu powstał Lokalny Klub Kodowania, prowadzony przez bibliotecznego informatyka. Spory dorobek ma kółko rękodzielnicze Pasja Łączy Pokolenia. Filia na barcińskiej starówce skupia panie robiące cudeńka z papierowej wikliny – to Klub Artystyczne Pasje Czytelniczek. Członkinie nie tylko spotykają się w bibliotece i razem pracują, ale też prezentują swoje prace, promując jednocześnie bibliotekę podczas jarmarków rękodzielniczych i imprez kulturalnych.

Kierownictwo placówki podkreśla, że tamtejsi bibliotekarze to ludzie z pasją, z głowami pełnymi pomysłów, osoby kreatywne, potrafiące trafić z ofertą do mieszkańców, pogłębiające swoją wiedzę na licznych szkoleniach organizowanych np. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy. Idą oni z duchem czasu, są otwarci na wyzwania. W 2018 r. czworo brało udział w kursie języka migowego.

W bibliotece głównej prowadzone są kursy komputerowe dla seniorów i niepełnosprawnych oraz zajęcia z języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, które cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy. Placówka nie zapomina o osobach, które nie mogą same przyjść do biblioteki – prowadzi usługę „książka na telefon". Posiada bogaty zbiór audiobooków i udostępnia kody do platform z e-bookami. Prowadzi także działalność wydawniczą. Dotychczas wydała pięć publikacji, a w tym roku dwie: „Zbrodnia Ikara" oraz „Działaj po pałucku!".

Przed biblioteką znajduje się pomnik jej patrona i założyciela Jakuba Wojciechowskiego – przyjaciela Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Pomnik został odsłonięty podczas Narodowego Czytania 2018. Inicjatorką jego powstania była nieżyjąca już barcińska poetka, wielka przyjaciółka biblioteki – Jadwiga Stróżykiewicz.

Grażyna Szafraniak dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin

Co sprawia, że od kilku lat znajdujemy się w pierwszej dziesiątce rankingu? Myślę, że jest to suma kilku działań. Najważniejsze są oczywiście zbiory, nowy, oczekiwany przez czytelników księgozbiór jest podstawą dobrego funkcjonowania książnicy. Bardzo ważne są też dialog z czytelnikiem i lokalnym społeczeństwem, otwartość na współpracę z instytucjami, a także szeroka i różnorodna oferta kulturalno-edukacyjna dostosowana dla wszystkich grup. Myślę, że wiele bibliotek w Polsce doskonale to rozumie i stara się wszystkie te działania realizować.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA