Reklama
Rozwiń

Płynna ponowoczesność

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden mówi Jackowi Cieślakowi o inwestycjach w polskie biblioteki, które stają się multimedialnymi centrami kultury, oraz o konieczności zwiększenia wydatków na nowości wydawnicze.

Publikacja: 18.11.2015 21:00

Płynna ponowoczesność

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Rz: Co z perspektywy Instytutu Książki było najważniejsze w działaniach na rzecz polskich bibliotek w tym roku?

Grzegorz Gauden: Udało nam się wykorzystać prawie 100 procent pieniędzy przeznaczonych na poprawę infrastruktury. Łącznie w ciągu pięciu lat – do końca 2015 roku, rozdysponowaliśmy 150 mln zł. Za te pieniądze udało nam się wykonać remonty, podnieść standard albo zbudować nowe biblioteki – łącznie 245. Wspomniałem tylko o środkach rządowych, bo oczywiście można było zmieniać biblioteczną infrastrukturę z własnych środków albo korzystając ze środków unijnych. Mamy tym większe powody do satysfakcji, gdy przypomnimy sobie, jak trudne były początki realizacji pięcioletniego programu. Problemem był wtedy udział finansowy naszych lokalnych partnerów, którym po prostu brakowało pieniędzy.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Ekonomia
Odporność samorządów ma kluczowe znaczenie dla państwa
Patronat Rzeczpospolitej
Naukowcy też zadbają o bezpieczeństwo polskiego przemysłu obronnego