fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ranking audytorów

Elita branży nagrodzona

Przedstawiciele najlepszych firm audytorskich zostali uhonorowani przez
Rzeczpospolita, Borys Skrzyński
„Rzeczpospolita" wyłoniła najlepszych audytorów. KPMG obroniło pierwszą pozycję.

To już 16. edycja tego prestiżowego rankingu. Pozycję lidera kolejny rok z rzędu obroniła grupa KPMG. Różnice pomiędzy poszczególnymi audytorami nie były duże. Tuż za zwycięzcą uplasowały się firmy EY, PwC i Deloitte.

– Odbieranie tej nagrody jeszcze nam się nie znudziło, polecamy się na przyszłość – żartowała Stacy Ligas, partner i szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG, odbierając nagrodę z rąk Krzysztofa Burnosa, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Podziękowała również pracownikom, nie tylko własnej firmy, ale i wszystkim biegłym rewidentom. – Ostatnio wprawdzie o audycie mówi się dużo, ale nadal zbyt mało o tym, jak cenna i ważna jest ta profesja dla bezpieczeństwa rynków finansowych – dodała. Podziękowała „Rzeczpospolitej" za organizowanie rankingu.

Sytuacja branży audytorskiej od kilku lat nie jest łatwa. – Ceny osiągnęły już minimalny poziom i pojawi się trend wzrostowy. Spodziewam się, że cena badań wzrośnie o ok. 20–30 proc. – uważa szef KRBR.

Liderzy bez zmian

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek wieczorem w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Udział w niej wzięli liczni przedstawiciele firm audytorskich oraz organizacji gospodarczych.

Nagrody przyznaliśmy w pięciu kategoriach: najlepsza firma audytorska, najlepsza firma audytorska badająca spółki giełdowe, najbardziej aktywne firmy audytorskie na giełdzie, najbardziej aktywne firmy audytorskie na rynku NewConnect oraz prospołeczna firma audytorska. W rankingu głównym na czołowych miejscach zmiany są symboliczne, mimo że w tym roku zmodyfikowaliśmy metodologię badania (szczegóły na drugiej stronie), wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży i ekspertów. Piąte miejsce przypadło grupie BDO, a szóste PKF Consult. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Grant Thornton Frąckowiak, Mazars w Polsce, UHY ECA oraz Grupa Doradca.

Z naszej analizy wynika, że ponad 38 proc. firm audytorskich zajęło w tym roku lepszą pozycję niż rok temu, 41 proc. spadło, a 21 proc. uplasowało się dokładnie na tym samym miejscu. Aż o kilkanaście oczek awansowały takie firmy jak ForBiznes Audyt i RSM Poland KZWS.

– Długoletnia współpraca oraz traktowanie audytora jako partnera biznesowego, a nie kontrolera, procentuje zwiększoną jakością obsługi i transferem wiedzy – mówi Monika Skórka, audit partner w RSM Poland. Wtóruje jej Leszek Lerch, partner w dziale audytu EY. – Gospodarka cyfrowa, zmiany geopolityczne na świecie czy wreszcie coraz bardziej rozbudowane struktury grup sprawiają, że we współpracy ze spółkami kluczowe staje się doświadczenie audytora – podkreśla.

Zmiany, zmiany...

Reprezentanci branży w ubiegłym roku świadczyli usługi warte niemal 3 mld zł, czyli o prawie 10 proc. więcej niż w 2015 r. Z tego prawie 2,5 mld zł, czyli 82 proc., przypada na tzw. wielką czwórkę, czyli Deloitte, EY, KPMG oraz PwC. To oznacza o 2 pkt proc. niższy udział niż w 2015 r. Najwięksi audytorzy badają przede wszystkim sprawozdania dużych spółek i grup kapitałowych, natomiast mocno rozdrobniony jest w Polsce segment najmniejszych firm audytorskich. W kolejnych latach struktura rynku ulegnie istotnym zmianom. – Na tle innych krajów branża audytorska w Polsce jest rozdrobniona i należy się spodziewać jej konsolidacji. Wymusi ją też zmiana przepisów – uważa Monika Kaczorek, partner w grupie Mazars.

Obecna wersja ustawy o biegłych rewidentach jest najbardziej restrykcyjna w Unii Europejskiej. – Szykuje się najkrótszy okres rotacji, biegłym zakazuje się doradzania klientom audytowym będącym jednostkami zainteresowania publicznego, a wymiar potencjalnych kar jest niespotykany w przypadku innych samorządów zawodowych – wymienia Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający w dziale audytu i usług doradczych PwC. Abstrahując od nowej ustawy, warto wspomnieć o innych zmianach. – Akcjonariusze jednostek zainteresowania publicznego otrzymają sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania za rok 2017 zawierające tzw. kluczowe zagadnienia badania. Będzie to nowy element – mówi Szułdrzyński. Doświadczenia z innych krajów pokazują, że nowe sprawozdania zostały dobrze ocenione jako umożliwiające szerszy wgląd w proces audytu. – Jedyną stałą rzeczą w życiu biegłych rewidentów są nieustanne zmiany – reasumuje ekspert z PwC.

Zmiany wymusza również postęp technologiczny. Klienci unowocześniają swoje systemy IT, co sprawia, że również audytorzy muszą inwestować w nowe aplikacje oraz systemy. – Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom lepiej rozumieją badane jednostki i analizują istotne zagadnienia – podkreśla Piotr Świętochowski, dyrektor w dziale Audit & Assurance Deloitte.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA