fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

#RZECZoPRAWIE - Maciej Ozdowski: jak się zmienia praca prawników przedsiębiorstw

Maciej Ozdowski
rp.pl
Od prawników kancelaryjnych odróżnia nas to, że jesteśmy blisko biznesu, znamy firmę i – co istotne - język biznesu - uważa Maciej Ozdowski, dyrektor Działu Prawnego Colgate Palmolive i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

Gość programu #RZECZoPRAWIE mówił o pracy prawników przedsiębiorstw oraz głównych różnicach między nimi a prawnikami kancelaryjnymi .

Jak powiedział, różnice te są coraz mniejsze.

- W obu przypadkach potrzebna jest bardzo dobra znajomość prawa z coraz większej liczby dziedzin, umiejętność rozmowy klientem. My jednak musimy być blisko biznesu, znać firmę, procesy biznesowe i – co istotne - język biznesu. To bardzo ważne cechy prawnika przedsiębiorstwa - stwierdził Maciej Ozdowski.

Na pytanie, co prawnicy przedsiębiorstw robią sami, a co zlecają kancelariom prawnym, gość programu odpowiedział, że sprawy dotyczące strategii, bliskie biznesowi obsługuje prawnik in house, bo biznesmenom lepiej pracuje się z osobami, które znają. Na zewnątrz zleca się natomiast rzeczy powtarzalne, procesy sądowe i sprawy trudne , wymagające dużego zespołu specjalistów.

Zdaniem Macieja Ozdowskiego coraz bardziej popularną i polecaną ścieżką kariery dla prawnika przedsiębiorstwa, jest wejście zarządu firmy.

- To daje prawo głosu przy podejmowaniu decyzji i szansę, by spojrzenie prawne brało w firmie górę – mówił M. Ozdowski.

Co czeka prawników przedsiębiorstw w przyszłości? Zdaniem Macieja Ozdowskiego jeszcze większe uproszczenie ich działania.

- Uczono nas, że sporządzając opinię prawną mamy doradzać, a nie podejmować decyzje. To się zmieniło. Wymaga się od nas podjęcia decyzji, wyboru najlepszego rozwiązania, najlepszej drogi. Zmiany będą dotyczyć także podejścia do wykorzystywania nowych technologii. Prawnicy będą musieli się do nich przyzwyczaić. Opinia prawna wydawana poprzez maila czy sms-a, poprzez wideokonferencje z udziałem ludzi z wielu krajów. Przed korporacyjną kamerą trzeba przedstawiać pogląd prawny, a czasem również podejmować decyzje prawne.  Tak się teraz pracuje  – mówił Maciej Ozdowski.

Maciej Ozdowski  w #RZECZoPRAWIE:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA