fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Kornel Morawiecki o porażce prawicy: Komu bije dzwon?

tv.rp.pl
Straszenie polexitem, fala laicyzacyjna i liberalny przekaz w mediach doprowadziły do porażki Zjednoczonej Prawicy – pisze dla „Rzeczpospolitej” Kornel Morawiecki.

Innym ważnym czynnikiem okazała się idąca na Polskę laicyzacyjna fala, która już doprowadziła do zaniku wiary w Zachodniej Europie, a teraz coraz mocniej uderza w naszą młodzież. Jej forpoczty to film „Kler”, promocja kultury antychrześcijańskiej, ośmieszanie religii, akty na granicy bluźnierstwa. Obecny rząd kojarzony z o. Tadeuszem Rydzykiem służy jako chłopiec do bicia.

Poza tym już od „Okrągłego Stołu”, przez bez mała 30 lat, na uczelniach i w mediach dominuje liberalny, kapitalistyczny przekaz. Ty jesteś w centrum, sam siebie tworzysz, inni to konkurenci, państwo to darmozjady i złodzieje. Ten egoistyczny wzorzec, który zatomizował Polaków, lepiej pasuje do modelu rządów Platformy Obywatelskiej.

Pogłębiający się podział społeczny na dwa wrogie bloki osłabia Polskę, ale bezpośrednio uderza w aktualnie rządzących. Propaganda głosi jedno, ludzie widzą drugie. Widzą zadufanie, triumfalizm i lekceważenie przeciwnika. Nie tędy droga.

Jak pomiędzy ścierającymi się kamieniami konfliktu wygospodarować przestrzeń szanujących się różnic budujących narodową jedność? To dziś główne zadanie stojące przed politykami patrzącymi dalej niż własne partyjne podwórka.

Kornel Morawiecki to marszałek senior Sejmu i lider partii Wolni i Solidarni. Działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA