fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Hiszpania: Artysta skazany na więzienie za teksty piosenek

YouTube
Hiszpański Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok 3,5 roku więzienia dla rapera Jose Miguela Areanasa Beltrana, znanego jako Valtonyc, który został skazany za teksty piosenek, które gloryfikowały terroryzm i obrażały hiszpańskiego króla.

Jak pisze thelocal.es wyrok sądu podzielił Hiszpanię w kwestii tego, czy artysta korzystał z wolności słowa, czy też jego słowa były na tyle szkodliwe, że zasługiwały na karę więzienia.

Sąd Najwyższy podtrzymując wyrok uzasadniał to tym, że "wystarczy zapoznać się z faktami (w tej sprawie), aby zrozumieć wagę używanych określeń i stwierdzić ich przestępczy charakter".

Artystę skazano m.in. za słowa "niech będą przerażeni jak oficerowie policji w kraju Basków" (nawiązanie do aktów terroru dokonywanych przez ETA) oraz "król ma spotkanie na rynku z pętlą na szyi".

Przedstawiciele hiszpańskiej lewicy uznają jednak wyrok za atak na wolność słowa.

"Wysyłanie rapera do więzienia z powodu piosenki" parlamentarzystka hiszpańskiej Podemos Irene Montero uznała za efekt obowiązywania prawa "niekompatybilnego z systemem prawnym sprawiedliwego i demokratycznego kraju".

Wyrok potępiło też stowarzyszenie twórców, Pen International.

"Wolność słowa może być ograniczana tylko w określonych przypadkach i określonych warunkach, z którymi w tej sprawie nie mamy do czynienia" - głosi oświadczenie grupy.

Wyrok w sprawie Valtonyca to pierwszy przypadek skazania artysty na więzienie za słowa jego utworów od upadku reżimu Franco.

Źródło: thelocal.es
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA