fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Problem prokuratorów z tajemnicą lekarską

123RF
Prokurator może wystąpić o zwolnienie z tajemnicy lekarskiej, kiedy potrzebnych informacji nie da się ustalić w inny sposób.

Do prokuratur trafia coraz więcej spraw o błędy medyczne. W pierwszej połowie 2017 r. było ich blisko 3 tys. W całym 2016 r. prokuratury w całym kraju prowadziły 4963 postępowania o błędy medyczne. To o blisko 45 proc. więcej spraw niż w 2015 r. Liczba postępowań wzrosła o ponad 23 proc.

To powoduje, że śledczy mają więcej problemów z tego rodzaju sprawami. Najnowsze wytyczne Prokuratury Krajowej kierowane do wszystkich prokuratorów mają to zmienić. Chodzi o tajemnicę lekarską i jej uchylanie przez sądy.

– Uchylenie obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej, m.in. lekarskiej, powinno następować, tylko gdy stosownych ustaleń nie można poczynić w inny sposób – przypomina wszystkim prokuratorom Anna Świtalska-Kozyra, zastępca dyrektora departamentu postępowania przygotowawczego PK. Zwraca też uwagę, że takie zwolnienie jest decyzją indywidualną, dotyczy tylko konkretnej osoby w konkretnej sprawie.

Po wydaniu takiej decyzji lekarz jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy, ale tylko w takim zakresie, w jakim to zwolnienie jest niezbędne z punktu widzenia przedmiotu danej sprawy i zakresu przesłuchania. W śledztwie wniosek o przesłuchanie lub zwolnienie składa prokurator. Powinien to zrobić przed przesłuchaniem lekarza jako świadka na okoliczność informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Rosnąca liczba spraw to wynik utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych. Poprawiło to jakość postępowań o błędy medyczne. Prokuratorzy z prokuratur regionalnych częściej niż dotąd osobiście wykonują czynności procesowe, np. przesłuchania świadków.

Z analizy przeprowadzonej przez departament postępowania przygotowawczego dział do spraw błędów medycznych PK wynika, że prawie 3,5 tysiąca (3450) postępowań tego typu jest prowadzonych w prokuraturach rejonowych, a ponad 1051 w okręgowych. W regionalnych są 462 śledztwa dotyczące zgonu pacjentów.

Decyzjami merytorycznymi zakończono w zeszłym roku 1767 spraw, w tym 113 aktem oskarżenia, cztery – wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. W 212 przypadkach prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, a w 1438 umorzyła postępowanie. Śledztwa zakończone aktem oskarżenia lub wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze stanowiły zatem 6,6 proc. postępowań zakończonych decyzjami merytorycznymi. W 2015 r. było to 4 proc. – podała prokuratura.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA