fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

CNN: 10 kandydatów do zastąpienia Johna Boltona

AFP
W Białym Domu trwają obecnie dyskusje na temat kandydatów, którzy mogliby zastąpić doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, po tym jak we wtorek został on odwołany ze stanowiska - podaje CNN powołując się na źródła w administracji Donalda Trumpa.

Trump zapowiedział, że decyzję ws. następcy Boltona podejmie w przyszłym tygodniu, a do tego czasu odwołanego doradcę będzie zastępować jego zastępca, Charles Kupperman.

Wśród kandydatów do zastąpienia Boltona ma być Brian Hook, specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu i doradca polityczny sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Hook ma być zainteresowany zajęciem stanowiska doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa. Z Departamentem Stanu związany jest od czasu, gdy sekretarzem stanu został Rex Tillerson. Według źródeł w CNN Hook jest lubiany w Białym Domu.

Innym kandydatem do zastąpienia Boltona ma być Ricky Waddell, generał rezerwy armii USA, który przez rok był zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Trumpa. Waddell odszedł z administracji w ubiegłym roku. Był związany z byłym szefem personelu Białego Domu, Johnem Kellym.

Boltona może też zastąpić Steve Biegun, specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Północnej. Biegun, który ma być rozpatrywany również jako kandydat na zastępcę sekretarza stanu utrzymuje dobre stosunki z Pompeo i miał zrobić wrażenie na Trumpie w czasie rozmów o Korei Północnej. W przeszłości Biegun zajmował stanowisko kierownicze w Ford Motors.

Nowym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego może też zostać Rob Blair, doradca ds. bezpieczeństwa urzędującego szefa personelu Białego Domu Micka Mulvaney'a. Blair miał zostać doradcą ds. bezpieczeństwa szefa personelu po to, by ten mógł uzyskiwać informacje dotyczące bezpieczeństwa narodowego bez pośrednictwa Boltona. Blair ma cieszyć się poparciem Mulvaney'a co według niektórych czyni z niego faworyta do objęcia posady doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Innym kandydatem do zastąpienia Boltona ma być Richard Grenell, ambasador USA w Niemczech. Grenell ma - podobnie jak Hook - być zainteresowany posadą. Ambasador USA w Niemczech to sojusznik Boltona, co może przeszkodzić mu w staraniach o stanowisko. W przeszłości głośne były jego krytyczne wypowiedzi pod adresem niemieckiego rządu w związku z faktem, że Niemcy przeznaczają na armię zbyt mały procent swojego PKB.

Boltona mógłby zastąpić także Pete Hoekstra, ambasador USA w Holandii. Hoekstra przez siedem lat był członkiem komisji wywiadu w Izbie Reprezentantów i jest uznawany przez parlamentarzystów z obu stron sceny politycznej za doświadczonego urzędnika. Trump pytany o niego w ubiegłym miesiącu mówił: - Bardzo lubię Pete'a Hoekstrę. Jest świetny. Wykonuje świetną robotę w Holandii.

Keith Kellogg, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Mike'a Pence'a ma być kolejnym kandydatem do zastąpienia Boltona. Kellogg, emerytowany generał armii USA, był współpracownikiem byłego doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, H.R. McMastera.

Emerytowany pułkownik US Army Douglas Macgregor to także kandydat do zastąpienia Boltona. Macgregor często pojawia się na antenie Fox News jako komentator przy okazji dyskusji o kwestiach związanych z bezpieczeństwem narodowym. W ostatnim czasie publicznie wzywał Trumpa do jak najszybszego wycofania żołnierzy z Afganistanu.

Jack Keane, emerytowany generał, to również potencjalny następca Boltona - Keane miał nieformalnie doradzać Trumpowi w kwestiach związanych z bezpieczeństwem narodowym, w tym w sprawach związanych z negocjacjami władz USA z talibami. Keane miał jednak w przeszłości dwukrotnie odmówić Trumpowi objęcia stanowiska sekretarza obrony, więc jest mało prawdopodobne, by przyjął stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ostatnim potencjalnym następcą Boltona jest Fred Fleitz, były szef personelu Boltona. CNN zauważa, że Fleitz umieścił na Twitterze swoje zdjęcie z prezydentem w Gabinecie Owalnym na kilka godzin przed dymisją Boltona.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA