fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

"Nie rozmawia się z USA w ten sposób". Donald Trump odpowiada premier Danii

AFP
Prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi nie spodobał się sposób, w jaki premier Danii Mette Frederiksen odniosła się do jego pomysłu kupna Grenlandii.

- Wystarczyło, by powiedzieli "nie, wolelibyśmy tego nie robić" - powiedział Donald Trump dziennikarzom.

Premier Danii Mette Frederiksen nazwała pomysł sprzedaży Grenlandii Stanom Zjednoczonym "absurdalnym". Oświadczyła też, że decyzję prezydenta USA o odwołaniu planowanej na 2 i 3 września wizyty w Danii przyjęła "z żalem i zaskoczeniem".

Udający się z Białego Domu do Kentucky na krajową konwencję organizacji weteranów AMVETS, Donald Trump ocenił, że komentarze Mette Frederiksen były "paskudne". Dodał, że za jego prezydentury "nie rozmawia się ze Stanami Zjednoczonymi w ten sposób".

Na Twitterze prezydent USA umieścił wpis, krytykujący Danię za zbyt niskie (1,35 proc. PKB) wydatki na obronność. "To bogaty kraj, powinni być na poziomie 2 proc. Chronimy Europę, a jednak tylko 8 z 28 państw NATO jest na poziomie 2 proc. USA są na znacznie wyższym poziomie" - dodał. Ocenił, że państwa NATO powinny płacić więcej "za zapewnioną im niesamowitą ochronę wojskową".

Grenlandia stanowi autonomiczne terytorium zależne Danii. Geograficznie położona jest w Ameryce Północnej, politycznie - w Europie. To największa wyspa świata niebędąca kontynentem. Zamieszkują ją 56 tys. osób.

Premier Danii oświadczyła wcześniej w środę, że oczekiwała wizyty prezydenta USA w swoim kraju. Trump został zaproszony przez duńską królową Małgorzatę II. - Będziemy z Danii kontynuować nasz dialog ze Stanami Zjednoczonymi na temat rozwoju współpracy i radzenia sobie z wieloma wspólnymi wyzwaniami, które przed nami stoją - dodała Mette Frederiksen.

Politycy z Danii i Grenlandii jednogłośnie odrzucili możliwość sprzedaży Grenlandii Stanom Zjednoczonym.

Po pojawieniu się doniesień prasowych, że Trump poprosił swoich doradców o sprawdzenie możliwości zakupu Grenlandii przez USA, premier Danii nazwała spekulacje na ten temat "absurdalną dyskusją".

"Dania jest dla mnie bardzo szczególnym krajem, zamieszkanym przez niesamowitych ludzi, ale bazując na wypowiedziach premier Mette Frederiksen, iż nie byłaby ona zainteresowana rozmowami na temat zakupu Grenlandii (przez USA), przełożę nasze spotkanie zaplanowane na za dwa tygodnie na inny termin" - napisał wcześniej Donald Trump na Twitterze.

"Premier była w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy i wysiłków zarówno USA, jak i Danii, będąc tak bezpośrednią. Dziękuję jej za to (...)." - dodał prezydent.

- Ten człowiek jest nieprzewidywalny - oświadczył o prezydencie USA lider Duńskiej Partii Socjalliberalnej Morten Ostergaard.

Biuro prasowe Białego Domu potwierdziło, że Trump odwołał wizytę w Danii.

Kiedy w niedzielę dziennikarze pytali Trumpa o zainteresowanie zakupem Grenlandii ten odparł, że "strategicznie... byłoby miło" posiadać największą wyspę świata.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA