fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump ogłosi w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego

AFP
Podczas wizyty w Warszawie prezydent Donald Trump ma ogłosić nominację Polski do programu ruchu bezwizowego - informuje WP.pl

Donald Trump przyleci do Warszawy 31 sierpnia. Następnego dnia będzie jednym z trzech prezydentów, przemawiających w czasie uroczystości rocznicy wybuchu wojny. 2 września zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po spotkaniu z Andrzejem Dudą Donald Trump pojedzie do Mateusza Morawieckiego, a następnie odleci do Waszyngtonu.

Amerykański prezydent 1 września ma potwierdzić zamiar nominacji, albo zadeklaruje wprost, że nominuje Polskę do przystąpienia do ruchu bezwizowego z USA - mówi rozmówca WP.pl.

- Bez względu na to, jakie będą dane na początku miesiąca i jak przedstawi jest Trump, do 30 września mamy czas na sprostanie kryteriom Visa Waiver. Jestem przekonany, że do tego czasu to się uda. To będzie historyczny moment w naszych relacjach - dodaje.

W połowie sierpnia polski ambasador w USA Piotr Wilczek oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego USA Chad F. Wolf podpisali porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji.

Wcześniej ambasada USA przypominała, że "wskaźnik odmów (przyznawania) wiz turystyczno-biznesowych (do USA) musi spaść poniżej 3 proc.", aby Polska została objęta ruchem bezwizowym ze Stanami Zjednoczonymi.

W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej ma wziąć udział 40 delegacji zagranicznych: 250 gości z całego świata, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów oraz ministrowie. Spodziewani są też wysłannicy rodzin królewskich z Europy - poinformował minister Krzysztof Szczerski. Główne obchody rozpoczną się 1 września w południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie. "Wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych" - poinformował Szczerski.

Motywem przewodnim przewodnim uroczystości są słowa "pamięć i przestroga"

Źródło: WP.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA