fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Sztuczna inteligencja będzie priorytetem dla Donalda Trumpa

AFP
Prezydent Donald Trump podpisze dziś rozporządzenie, które ma doprowadzić do rozwoju sztucznej inteligencji. Technologia, zdaniem wielu ekspertów, będzie niedługo używana praktycznie we wszystkich branżach: od produktów konsumenckich, przez opiekę zdrowotną do działań wojennych.

Eksperci od dawna wzywają administrację Trumpa, by uczyniła rozwój sztucznej inteligencji jako priorytet. W ubiegłym roku ówczesny sekretarz obrony Jim Mattis wysłał w tej sprawie notkę do Białego Domu. Był zaniepokojony rozwojem technologii przez Chiny i inne państwa. Mattis chciał, by stworzono narodową strategię dla sztucznej inteligencji.

Dziś Trump może zrealizować pierwszy krok w tym kierunku, lecz inicjatywa może nie być tak śmiała, jak niektórzy oczekiwali.

Rozporządzenie ma na celu lepsze wykształcenie pracowników, poprawę dostępu do usług i danych niezbędnych do budowy systemów sztucznej inteligencji oraz pogłębienie współpracy z zagranicznymi potęgami.

Jednocześnie nie przewidziano rezerwy funduszy na badania i rozwój sztucznej inteligencji. Administracja prezydent podała niewiele szczegółów na temat tego, jak zamierza wprowadzić w życie nowe przepisy.

Departament Obrony USA przesunął 75 mln dolarów z rocznego budżetu na rozwój biura, które będzie zajmowało się sztuczną inteligencją, jednak istnieją obawy, że najwięksi eksperci w branży wybiorą pracę dla takich gigantów jak Google i Amazon, a nie dla agencji rządowych.

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA