fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Rząd nadal zamknięty. Senat nie dał 5,7 mld dol. na mur

AFP
Senat odrzucił wspieraną przez Donalda Trumpa ustawę, która miała zakończyć częściowe zamknięcie rządu w USA, a jednocześnie zapewnić administracji Trumpa 5,7 mld dolarów na budowę muru na granicy USA z Meksykiem.

Republikanie mają wprawdzie minimalną większość w Senacie, ale do przyjęcia tego rodzaju ustawy wymagana jest w tej izbie kwalifikowana większość 60 senatorów - co wymagałoby z kolei poparcia kilku senatorów Demokratów. Tymczasem Demokraci zdecydowanie sprzeciwiają się przekazywaniu administracji środków na budowę muru, ponieważ ich zdaniem byłoby to marnotrawienie pieniędzy publicznych.

Czytaj także:

Stany Zjednoczone zamknięte

W USA już od niemal sześciu tygodni trwa tzw. zamknięcie rządu (government shutdown) - czyli sytuacja, w której Kongres nie przyjął ustaw przekazujących instytucjom federalnym środków na dalsze funkcjonowanie. W związku z tym ok. 800 tys. pracowników federalnych przebywa na bezpłatnych urlopach lub pracuje za darmo. Dotychczas nigdy nie zdarzyło się, aby zamknięcie rządu w USA trwało tak długo.

Senat zablokował też przyjęcie zaproponowanej przez Demokratów ustawy, zgodnie z którą rządowe agencje otrzymałyby pieniądze pozwalające im funkcjonować do 8 lutego. Takie rozwiązanie miałoby dać czas na negocjacje między prezydentem a Demokratami.

Odrzucenie obu ustaw oznacza, że rząd USA nadal pozostanie częściowo zamknięty.

Źródło: The Indpenedent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA