fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump zamyka program klimatyczny NASA

AFP
Prezydent Donald Trump zdecydował o zamknięciu Carbon Monitoring System (CMS) - programu badawczego NASA, monitorującego źródła emitujące do atmosfery dwutlenek węgla. "Administracja Trumpa w milczeniu zamordowała CMS" - odnotowano w magazynie "Science".

Na realizację programu Carbon Monitoring System (CMS) wcześniej przeznaczono 10 mln dolarów rocznie. Dzięki CMS miało być możliwe monitorowanie źródeł emitujących do atmosfery dwutlenek węgla i metan - gazy będące kluczową przyczyną globalnego ocieplenia.

 

Zamknięcie programu klimatycznego NASA "Science" nazywa "ostatnim ruchem w ataku na naukę o klimacie", który to atak od początku prezydentury Donalda Trumpa ma prowadzić Biały Dom.

Początkowo Donald Trump chciał, by obcięto budżet NASA na CMS oraz na cztery inne programy naukowe. Ostatecznie Senat postanowił o ich dalszym prowadzeniu czterech misji, ale na CMS już nie przyznano NASA funduszy.

Zdaniem ekspertów, autorów raportu zamieszczonego na łamach "Science", rezygnacja z CMS jest "bardzo poważnym błędem" administracji Trumpa.

NASA jednak się nie poddaje. Jak powiedział rzecznik Agencji Steve Cole, likwidacja CMS nie oznacza, że NASA nie będzie miała żadnych możliwości monitorowania emisji dwutlenku węgla i jej wpływu na zmieniający się klimat. Już tego lata na Międzynarodową Stację Kosmiczną zostanie wprowadzony GEDI - nowy instrument do badania emisji CO2.

Donald Trump wycofał już Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu w 2015 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA