fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

500plus: małżeństwo ułatwi otrzymanie świadczenia

123rf
Pary bez ślubu, z dziećmi z poprzednich związków mogą nie otrzymać świadczenia wychowawczego.

Zgodnie z ustawą świadczenie będą mogli pobierać rodzice dzieci, opiekunowie prawni bądź opiekunowie faktyczni dziecka. Za opiekuna faktycznego uznaje się osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeśli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Nie dostaną go mieszkające bez ślubu pary, które mają po jednym dziecku z poprzedniego związku, a przekroczyły kryterium dochodowe. Każde z dzieci jest bowiem traktowane jako pierwsze w rodzinie. Zgodnie jednak ze stanowiskiem ministerstwa, jeżeli rodzina oprócz dzieci z poprzednich związków ma wspólne dziecko, do składu rodziny wliczane będą wszystkie dzieci. Wtedy będzie mogła dostać 1 tys. zł albo 1,5 tys. zł, jeśli spełni kryterium dochodowe.

Resort rodziny wyjaśnia także, że sytuacja zmieni się też, jeśli rodzice zawrą związek małżeński. Wówczas rodzina otrzyma świadczenie na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego, a 500 zł na drugie i kolejne będzie wypłacane bez względu na status finansowy.

Choć zatem program nie ma na celu wsparcia instytucji małżeństwa, ale wychowywanie dzieci, to 500 zł może nie otrzymać rodzina, jeśli rodzice żyją bez ślubu, mimo że dziecko nie ma na to wpływu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA