fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo prasowe

Pluralizm mediów w krajach Unii Europejskiej

123RF
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji publikuje wyniki pilotażowego badania pluralizmu mediów w Europie, przeprowadzonego w 2015 roku za pomocą Monitora Pluralizmu Mediów przez Centrum ds. Wolności i Pluralizmu Mediów oraz Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji na próbie 19 krajów, w tym Polski.

Celem analizy była ocena skali zagrożeń dla pluralizmu mediów w krajach Unii Europejskiej.

Badano zagrożenia w czterech kategoriach: ochrony podstawowej, pluralizmu rynkowego, niezależności politycznej i inkluzji społecznej czyli procesu włączania jednostek i grup, np. osób niepełnosprawnych, w korzystanie z mediów. Oceniano poziom ryzyka występowania każdej z kategorii w każdym z badanych państw. Analiza pokazuje, że żaden z przebadanych krajów Unii Europejskiej nie jest pozbawiony ryzyk jeśli chodzi o pluralizm mediów. Jeśli chodzi o Polskę, największe zagrożenia pojawiają się w dziedzinach koncentracji i przejrzystości własności mediów, kompetencji medialnych oraz w zakresie obecności mediów środowiskowych. Kolejne badanie, obejmujące wszystkie kraje unijne oraz dwa kandydujące (Turcję i Czarnogórę), zostanie przeprowadzone w 2016 roku.

Analizy dokonała dr hab. Beata Klimkiewicz z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szczegóły badania znajdują się w prezentacji.

Źródło: KRRiT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA