Prawo i Sprawiedliwość

Sobecka: To Toruniowi należy się siedziba WOT

Anna Sobecka
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Posłanka PiS Anna Sobecka domaga się od szefa MON wyjaśnień, dlaczego siedziba Wojsk Ochrony Terytorialnej ma być w Bydgoszczy, a nie w Toruniu. "To bulwersujące" - pisze w interpelacji.

Interpelacja Sobeckiej dotyczy decyzji umieszczenia dowództwa Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy.

Według Sobeckiej za kadencji ministra Antoniego Macierewicza ustalono, że dowództwo będzie miało siedzibę w Toruniu. Bydgoszcz nie była brana pod uwagę z powodu braku odpowiednich warunków lokalowych w tym mieście.

Teraz jednak, gdy szefem MON został Mariusz Błaszczak, zmieniono tę decyzję - dowództwo ma trafić do Bydgoszczy, która ma o jedną 1,5 raza więcej mieszkańców i jest uznawana za polską stolice NATO.

"Nie kryję zaskoczenia tą nagłą decyzją oraz wyrażam stanowczy sprzeciw wobec tej zmiany" - napisała w interpelacji do Błaszczaka posłanka. Argumentuje, że Toruń zapewni WOT zaplecze techniczne i infrastrukturę wojskową, a dzięki nowej inwestycji znajdą w niej pracę torunianie.

Sobecka domaga się od ministra Błaszczaka wyjaśnień w związku ze zmianą decyzji i odpowiedzi na pytanie, czy możliwy jest powrót do pierwotnego wyboru.

Bydgoszcz i Toruń od dawna rywalizują ze sobą w każdym przypadku, gdy w Kujawsko-Pomorskiem ma powstać  jakaś ważna instytucja. Anna Sobecka postanowiła zawalczyć o przywrócenie siedziby dowództwa WOT w mieście, z którym jest związana - tu kończyła studia i pracowała jako spikerka Radia Maryja. Od 1997 roku z Torunia właśnie nieprzerwanie startuje w wyborach parlamentarnych.

Źródło: onet.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL