fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Przechodzimy na czas zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Adobe Stock
W nocy z soboty na niedzielę pośpimy o godzinę dłużej, bo zmieniamy czas letni na zimowy.

W najbliższy weekend w nocy z 26 na 27 października wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3. na godz. 2.

Polska jest jednym z blisko siedemdziesięciu krajach na świecie, w którym stosowana jest zmiana czasu (w Europie nie przeprowadzają jej Islandia, Rosja i Białoruś).

Zmiana czasu została wprowadzona w naszym kraju w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964. Od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września, a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca (tak jak obecnie).

Czytaj też:

Obecnie zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Poprzednie obowiązywało do 2016 roku. Na początku listopada 2016 roku rząd wydał rozporządzenie, które przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

W marcu Parlament Europejski zatwierdził przepisy o zniesieniu zmiany czasu od 2021 roku. Państwa członkowskie miałyby zachować prawo do decyzji o swojej strefie czasowej. W sierpniu Komisja Europejska uruchomiła konsultacje online obywatele UE mogli się na ten temat wypowiedzieć. W ankiecie wzięło udział 4,6 mln osób, z których aż 84 proc. opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. Trwają nadal prace nad tym projektem, co oznacza, że nadal zmieniamy czas zimowy na letni i na odwrót. Na czas letni przejdziemy w nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca 2020 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA