fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Adam Bodnar zostanie usunięty ze stanowiska RPO? We wtorek decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Adam Bodnar
Adam Bodnar
fot. Marta Muszel
We wtorek podporządkowany PiS Trybunał Konstytucyjny może doprowadzić do usunięcia Adama Bodnara ze stanowiska rzecznika praw obywatelskich - pisze portal Onet.pl.

Kadencja Adama Bodnara formalnie zakończyła się 9 września. Onet.pl zwraca uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość nie wie, kogo zaproponować na to stanowisko. Kandydat musi bowiem uzyskać wsparcie nie tylko Sejmu, ale i Senatu, a tam przewagę ma opozycja. Potrzebny jest więc kompromis, czyli wybór takiej osoby, która zostanie zaakceptowana przez obie strony politycznego sporu.

Posłowie PiS Marek Ast i Przemysław Czarnek zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy Adam Bodnar zgodnie z prawem może pełnić swoją funkcję aż do wyboru nowego rzecznika. - Wszystko wskazuje na to, że podporządkowany władzy TK wyda werdykt zgodny z oczekiwaniami Prawa i Sprawiedliwości i uzna taki stan rzeczy za bezprawny. Tym samym usunie Bodnara ze stanowiska - czytamy na łamach portalu.

Problem w tym, że nikt nie wie, co dalej, bo wokół wyboru jego następcy zapanował pat. W sytuacji, w której stary rzecznik po werdykcie TK nie będzie miał dłużej podstawy prawnej do sprawowania urzędu – a równocześnie wciąż nie zostanie wybrany jego następca – funkcję rzecznika sprawować może obecny zastępca RPO Stanisław Trociuk.

Onet zauważa jednocześnie, że Adam Bodnar zawnioskował do Trybunału Konstytucyjnego o odroczenie wyznaczonej na wtorek rozprawy. Jego zdaniem rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po 30 dniach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie. Sęk w tym, że pismo TK o terminie rozprawy doręczono rzecznikowi dopiero 13 października.

„Wobec rażącego naruszenia ustawy o TK rozprawa nie może się zatem odbyć w wyznaczonym terminie" – poinformowało Biuro RPO. Trybunał ten wniosek prawdopodobnie jednak zignoruje.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA