fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany na czas ferii

Adobe Stock
Rodzice jednak mają dostać na czas ferii zimowych dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Projekt stosownego rozporządzenia znajduje się w wykazie prac Rady Ministrów.

Jutro, 24 grudnia 2020 r., kończy się okres wypłaty zasiłku, który rozpoczął się 9 listopada. Rząd zapowiada kolejne przedłużenie wypłaty zasiłku - do 17 stycznia.

- Tym rodzicom, którzy nie będą mogli się zająć dziećmi w czasie ferii będzie przysługiwał zasiłek - powiedział premier Morawiecki na konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że tegoroczne ferie zimowe będą trwały w całym kraju do 17 stycznia 2021 r.  Uczniowie nie spędzą ich jednak na zimowiskach czy wczasach z rodzicami, gdyż od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje zakaz prowadzenia działalności hotelowej, zamknięte będą stoki narciarskie oraz obiekty sportowe. Do końca ferii dzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą też przemieszczać się poza domem bez opieki dorosłej osoby w godzinach 8-16. od poniedziałku do piątku. Wprawdzie szkoły mogą organizować podczas ferii półkolonie w reżimie sanitarnym, ale w wielu przypadkach to rodzice będą musieli zorganizować dzieciom czas w domu. Już od kilku tygodni zastanawiają się, czy za ten czas dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 znajduje się w wykazie prac Rady Ministrów.  Z zamieszczonej w wykazie informacji wynika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia ma być wypłacany za czas przerwy świątecznej i ferii zimowych, czyli od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Zgodnie z planem, projekt ma być przyjęty przed końcem roku. Zostało zatem niewiele czasu.

Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą liczyć rodzice/opiekunowie dzieci do lat 8, a także starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami, zasiłek przysługuje za okres zamknięcia lub ograniczonego otwarcia szkół, przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych czy placówek pobytu dziennego lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu Covid-19.

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.) w art. 4 ust. 3 przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 21 dni, od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także osobom uprawnionym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki.

- Nie ma innej możliwości osiągnięcia celu projektu za pomocą innych środków - uważają projektodawcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA