Trybunał Konstytucyjny utrzymał reformę OFE

Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się, poza zakazem reklamy OFE, niekonstytucyjności ograniczenia roli OFE w ubezpieczeniach społecznych.

Aktualizacja: 05.11.2015 06:48 Publikacja: 04.11.2015 15:23

Trybunał Konstytucyjny utrzymał reformę OFE

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie uznał, że składka na ubezpieczenia społeczne ma charakter publiczny. Jej uiszczanie jest obowiązkiem. Ubezpieczony nie ma wpływu na jej wysokość i sposób opłacania. Jest nakładana jednostronnie i władczo przez państwo i służy mu do realizacji konstytucyjnych zadań. Dlatego nie może być rozumiana jako własność prywatna. I nie zmienia tego fakt, że składkami zarządzają prywatne podmioty. One tylko realizują zadanie publiczne.


Marek Zubik, sędzia sprawozdawca podkreślił też, że państwo jest jedynym gwarantem zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu emerytalnego. Państwo nie może się z niego zwolnić, nie może też przerzucić go na obywateli. Dlatego ustawodawca nie może powstrzymywać się od wprowadzenia rozwiązań ze względu na zmieniające się warunki. Brak reakcji może bowiem doprowadzić do utraty zaufania do państwa. Konstytucyjna zasada prawo do zabezpieczenia społecznego nie oznacza, że ma to być konkretny system, a zatem może mieć on charakter zmienny w czasie. Ustawodawca jest zatem zobowiązany do modyfikacji systemu emerytalnego, po to, by móc realizować konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego. A ubezpieczony musi się liczyć z tym, że negatywne skutki funkcjonowania systemu mogą się zmieniać na jego niekorzyść.

Jedynie zakaz reklamy Funduszy TK uznał za niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

TK rozpoznawał skargi w pełnym 15-osobowym składzie.

Uchwaloną w grudniu 2013 r. ustawę o zmianach w OFE ówczesny prezydent Bronisław Komorowski podpisał 27 grudnia 2013 r., ale zakwestionował m.in. zakaz inwestowania Funduszy w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

RPO zarzucał przepisom naruszenie zasad zaufania obywateli do państwa oraz niedziałania prawa wstecz w zapisach dotyczących przeniesienia do ZUS i umorzenia 51,5 proc. aktywów OFE oraz ponownego wyboru pomiędzy OFE a ZUS.

Podczas wtorkowego rozpatrywania spraw na niekonstytucyjność przepisów dotyczących reklamy wskazywał zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand. Mówił, że zapisy jej dotyczące są niezgodne z zasadą określoności prawa, a zatem niekonstytucyjne, a sama reklama nie jest niebezpieczna dla systemu emerytalnego. Podkreślał, że do tej pory OFE, a w zasadzie prowadzące je Powszechne Towarzystwa Emerytalne, pomimo zastrzeżeń powstrzymywały się od emitowania reklam.

W pozostałym zakresie oceniał rozpatrywane przez TK przepisy jako zgodne z konstytucją. Podobnie jak pozostałe strony postępowania – Sejm i rząd.

Prowadzona przez prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego sprawa dotycząca zmian w OFE była ostatnią, którą Trybunał mógł rozpatrzyć w obecnym składzie. W piątek 6 listopada wygasają bowiem kadencje trojga sędziów TK: Marii Gintowt-Jankowicz, Wojciecha Hermelińskiego i Marka Kotlinowskiego.

Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan

Mam nadzieję, że uznanie za zgodne z konstytucją zabrania połowy oszczędności zgromadzonych w OFE w postaci obligacji nie pociągnie za sobą przejęcia przez rząd drugiej połowy oszczędności ulokowanych w akcjach.

Umorzenie obligacji było technicznie proste, ale sprzedaż akcji  znajdujących się w portfelach OFE wpłynęłaby bardzo negatywnie na kondycję warszawskiej giełdy i notowanych na niej polskich firm oraz przyniosłaby straty inwestorom, w tym członkom funduszy emerytalnych. Polska gospodarka bardzo potrzebuje długoterminowych oszczędności do finansowania długoterminowych inwestycji. Tymczasem pełna likwidacja kapitałowej części systemu emerytalnego jeszcze bardziej podważyłaby zaufanie obywateli do instytucji publicznych i osłabiła motywację do oszczędzania na emeryturę. 

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona