Wyrok WSA w sprawie świadczenia 500 +

Najważniejsze w sprawie o 500+ były przepisy unijne.

Aktualizacja: 25.07.2018 08:19 Publikacja: 25.07.2018 08:01

Wyrok WSA w sprawie świadczenia 500 +

Foto: Fotolia.com

Ojciec trójki dzieci pracujący od 2012 r. w Norwegii tam właśnie składał wnioski o zasiłki rodzinne na wszystkie dzieci mieszkające w Polsce. Był do tego uprawniony na mocy przepisów wspólnotowych.

Czytaj także: 500 plus: na co uważać

W Polsce 1 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, inaczej mówiąc, o 500+. I zaczęły się liczyć unijne regulacje przeciwdziałające kumulacji świadczeń, czyli pobieraniu świadczeń rodzinnych na tego samego członka rodziny, w tym samym czasie w różnych krajach. Przewidują je rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z 2004 i z 2009 r. Oba akty ustalają zasady pierwszeństwa ustawodawstwa właściwego przy ich przyznawaniu oraz zawieszania już ustalonych świadczeń. Świadczenie wychowawcze należy traktować jako świadczenie rodzinne.

Norweski Urząd Pracy i Dobrobytu (NAV) uznał, że krajem pierwszeństwa do wypłaty świadczeń rodzinnych jest w tym przypadku Polska. Zażądał też zwrotu świadczeń w wysokości 9 tys. koron norweskich, wypłaconych na dwójkę starszych dzieci w okresie, kiedy już przysługiwało im 500+. Nadal natomiast wypłaca świadczenie na pierwsze dziecko, na które w Polsce nie przysługuje świadczenie wychowawcze. NAV poinformował też, że od 1 kwietnia 2016 r. krajem pierwszeństwa do wypłaty świadczeń rodzinnych jest Polska.

W marcu 2017 r. matka dzieci, zamieszkała w Polsce, złożyła wniosek o przyznanie 500+ na całą trójkę. Otrzymała je od 1 marca 2017 r. na drugie i trzecie dziecko. Świadczenie nie przysługiwało na pierwsze z powodu przekroczenia progu dochodowego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach utrzymało w mocy decyzję. Stwierdziło, że skoro wniosek o 500+ został złożony w marcu 2017 r., to prawidłowo przyznano świadczenie od tego miesiąca.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach kobieta zarzuciła, że nie odniesiono się do okresu od 1 kwietnia 2016 r. do 29 lutego 2017 r. w sytuacji, gdy jej wniosek dotyczył okresu od 1 kwietnia 2016 r. do teraz. Błędnie uznano, że wcześniej nie doszło do złożenia wniosku, podczas gdy wniosek o świadczenie rodzinne był złożony we właściwym organie w Norwegii. Państwa członkowskie mają obowiązek przekazywania informacji i dokumentów w celu koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego i udzielania świadczeń w państwie właściwym. W efekcie doszło do sytuacji, że świadczenia rodzinne przyznane w Norwegii trzeba było zwrócić, a w Polsce nie uwzględniono ponad roku.

WSA stwierdził, że w sprawie mamy do czynienia ze zbiegiem uprawnień do świadczeń rodzinnych przysługujących zarówno według prawa polskiego, jak i prawa norweskiego. W takiej sytuacji mają zastosowanie reguły pierwszeństwa określone w rozporządzeniu unijnym z 2004 r. Jeżeli we właściwej instytucji państwa członkowskiego zostaje złożony wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych, ale nie z tytułu prawa pierwszeństwa ustawodawstwa, to instytucja ta niezwłocznie przekazuje go do państwa członkowskiego, którego ustawodawstwo ma zastosowanie z tytułu pierwszeństwa. Wniosek rozpatruje się wówczas, jak gdyby został złożony bezpośrednio. A za dzień jego złożenia uważa się dzień złożenia wniosku w państwie mającym pierwszeństwo.

Kluczowe było więc wyjaśnienie okoliczności złożenia wniosków o świadczenia rodzinne w Norwegii – podkreślił WSA. Tymczasem marszałek województwa ograniczył się do zbadania daty wniosku złożonego w Polsce i oświadczył, że wniosków z NAV nie otrzymał. NAV twierdził natomiast, że je przekazał. Dlatego SKO ma ponownie rozpatrzyć sprawy, z odniesieniem się do zarzutów odwołania – orzekł sąd, uchylając decyzję SKO.

Więcej o 500 plus

Wyrok jest nieprawomocny.

sygnatura akt: IV SA/Gl 37/18

Ojciec trójki dzieci pracujący od 2012 r. w Norwegii tam właśnie składał wnioski o zasiłki rodzinne na wszystkie dzieci mieszkające w Polsce. Był do tego uprawniony na mocy przepisów wspólnotowych.

Czytaj także: 500 plus: na co uważać

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona