fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

3 lipca start doradców emerytalnych w całej Polsce

Fotolia
Od 3 lipca doradcy emerytalni będą dostępni w całej Polsce. Rozwiązanie testowano w maju, kiedy to po poradę do 20 pilotażowych doradców zgłosiło się ponad 6 tys. osób

Od lipca w całym kraju w placówkach ZUS pojawi się łącznie 595 doradców emerytalnych.

W celu skorzystania z nowej usługi wystarczy podczas wizyty w placówce wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty", a następnie pole „Doradca emerytalny". Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.

Doradca emerytalny wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych tak, by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe.

Wdrożenie usługi doradcy emerytalnego w ZUS poprzedził pilotaż. Jego celem było szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. Ogromne zainteresowanie poradami przekonało nas ostatecznie, że doradcy emerytalni w ZUS to strzał w dziesiątkę.

Przypomnijmy, iż w październiku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

Źródło: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA