fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

500 plus na każde dziecko - senat przyjął przepisy

Fotolia
Nie będzie wyższego świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnościami – zdecydowali senatorzy.

Na biurko prezydenta trafi nowela ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Senat, 82 głosami za przy 2 wstrzymujących, przyjął ją bez poprawek.

Tym samym przepadła poprawka zgłoszona w środę przez senatora Jana Rulewskiego, który chciał, by dzieciom z niepełnosprawnościami przyznać świadczenie w wysokości 1000 zł. Według niego pieniądze pochodziłyby ze świadczeń rodzin osiągających dochody powyżej drugiego progu podatkowego.

Nowe przepisy o 500+ rozszerzają grupę osób uprawnionych do świadczenia. Od lipca będzie ono przysługiwało także na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie. Tym samym znika kryterium dochodowe uprawniające do wsparcia.

Senat przesądził też, że świadczenie będzie także przysługiwało na dzieci cudzoziemców, nawet jeśli rodzina nie ma centrum interesów życiowych w Polsce – co wywoływało kontrowersje.

Po zmianach pieniądze będzie otrzymywało 6,8 mln dzieci, w tym blisko 2 mln jedynaków. Wnioski o przyznanie świadczenia w formie elektronicznej będzie można składać od lipca, a w wersji papierowej – od sierpnia. Samorządy dostaną trzy miesiące na jego wypłacenie, z wyrównaniem od lipca tego roku.

W tym roku na 500+ będzie wydane 31 mld zł, w przyszłym kwota wzrośnie o dodatkowe 10 mld zł. Do tej pory świadczenie wychowawcze kosztowało budżet państwa ok. 23 mld zł rocznie, a od momentu jego wypłacania wydano już na nie ok. 70 mld zł.

Etap legislacyjny: do podpisu prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA