Kiedy warto przeliczyć emeryturę w ZUS

Osoby, które pracują na emeryturze, mogą liczyć na wyższe świadczenie. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku o przeliczenie emerytury. Kiedy i jak to zrobić?

Aktualizacja: 05.02.2017 09:06 Publikacja: 05.02.2017 07:00

Kiedy warto przeliczyć emeryturę w ZUS

Foto: 123RF

Wielu emerytów pracuje, żeby dorobić do niskiej emerytury. Inni po prostu nie chcą bezczynnie siedzieć w domu. Dzięki dodatkowym zarobkom i składkom na ZUS może wzrosnąć wysokość emerytury.

- Jeśli jednak emeryt chce dostawać więcej, musi złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, gdyż ZUS sam tego nie zrobi - informuje Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Gdyby okazało się, że wskutek przeliczenia obniżyłaby się wysokość emerytury, to świadczenie będzie wypłacane w wysokości dotychczasowej – ZUS zawsze wypłaca świadczenie korzystniejsze dla emeryta.

Kto może wnioskować o przeliczenie

Emeryt może "doliczyć" okresy przepracowane już po przyznaniu emerytury, jeśli nadal pracuje, a od umowy są odprowadzane składki do ZUS.

- O przeliczenie może także wystąpić osoba, która miała przyznaną emeryturę na tzw. starych zasadach. Ma możliwość doliczenia okresów przepracowanych przed przyznaniem emerytury, gdy np.odnaleziono dokumenty potwierdzające pracę w okresie, który nie był uwzględniony przy jej obliczeniu  – mówi Iwona Kowalska.

W przypadku pracujących emerytów doliczenie okresów przepracowanych po przyznaniu emerytury jest możliwe po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a okresów sprzed przyznania emerytury i przeliczenia podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków uzyskanych zarówno przed, jak i po przyznaniu emerytury - w każdym czasie.

W sytuacji, gdy osoba uprawniona do emerytury przyznanej przed 2009 r. nie miała dokumentów potwierdzających wysokość zarobków, to zarobki z tego okresu przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru były uwzględniane jako wynagrodzenie "zerowe". Od 2009 r. przyjmuje się wynagrodzenie minimalne. Osoby, które dotychczas nie zgłosiły wniosku o "zamianę" wynagrodzenia zerowego na minimalne, mogą to zrobić w każdym czasie, bez dodatkowych dokumentów.

W przypadku doliczania zarobków może się zdarzyć tak, że przy ubieganiu się o emeryturę ubezpieczony nie dysponował dokumentami potwierdzającymi wysokość najlepszych zarobków, ale dokumenty takie udało mu się zdobyć później. Wówczas emeryt może zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru z ich uwzględnieniem.

Inna możliwość podwyższenia emerytury dotyczy przypadków, w których wskazywane są zarobki uzyskane w całości lub w części już po przyznaniu emerytury. ZUS przeliczy podstawę wymiaru z uwzględnieniem tych zarobków pod warunkiem, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od dotychczasowego.

Wyższy wskaźnik nie jest natomiast wymagany:

- jeśli emerytura do dnia przeliczenia była zawieszona lub cały okres wymagany do ustalenia podstawy wymiaru przypada po przyznaniu świadczenia, a wskaźnik wynosi co najmniej 130 proc.

- w przypadku ponownego ustalania podstawy wymiaru ze składek w części lub całości przypadających po przyznaniu emerytury, jeśli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przed zastosowaniem ograniczenia do 250 proc. jest wyższy niż 250 proc.

Uwaga! Takie ustalenie podstawy wymiaru może nastąpić tylko jeden raz. Potem ZUS odmówi przeliczenia.

Nowi emeryci też mogą zyskać

Osobom, które przeszły na emeryturę według nowych zasad i nadal pracują także przysługuje prawo do ponownego obliczenia wysokości pobieranej emerytury. Ale nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego. Ponadto zmiany wprowadzone w 2015 r. w zakresie ustalania kapitału początkowego oznaczają, że część tych osób może liczyć na wyższe emerytury. Dotyczy to zwłaszcza kobiet przebywających na urlopach wychowawczych przed 1999 r. dla których okres sprawowania opieki nad dzieckiem zostanie zaliczony do wysokości kapitału początkowego po 1,3 proc. podstawy wymiaru (poprzednio liczony był po 0,7 proc.) i absolwentów studiów wyższych, którym przy przyznaniu emerytury okres studiów przyjęty do wyliczenia kapitału początkowego ponownie zostanie przeliczony i przyjęty w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę (poprzednie ograniczenie wyliczano w stosunku do okresów składkowych udowodnionych na dzień 31 grudnia 1998 r.)

Inne zmiany z 2015 umożliwiające przeliczenie emerytury to:

- możliwość ustalenia emerytury na nowych zasadach dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r, które miały ustalone prawo do emerytury wcześniejsze,

- możliwość zastosowania tablic dalszego średniego trwania życia z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego jeśli będzie to korzystniejsze (poprzednio było możliwe zastosowanie tablic dalszego trwania życia dla wieku ubezpieczonego w dniu przejścia na emeryturę).

We wniosku o przeliczenie należy zaznaczyć, o jakie przeliczenie się wnioskuje i dołączyć stosowne dokumenty. Przy przeliczeniu ze względu na staż pracy, konieczne będą świadectwa pracy i zaświadczenie o kontynuowaniu zatrudnienia, a przy przeliczeniu podstawy wymiaru - wysokość zarobków określona na druku ZUS Rp-7. Przy przeliczaniu nowych emerytur wystarczy złożyć wniosek bez dodatkowych dokumentów.

Wielu emerytów pracuje, żeby dorobić do niskiej emerytury. Inni po prostu nie chcą bezczynnie siedzieć w domu. Dzięki dodatkowym zarobkom i składkom na ZUS może wzrosnąć wysokość emerytury.

- Jeśli jednak emeryt chce dostawać więcej, musi złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, gdyż ZUS sam tego nie zrobi - informuje Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów