fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Henryk Domański: Sukcesy PiS mają swoje źródła

prof. Henryk Domański
rp.pl
- Rząd polski ma charakter prosocjalny, odwołuje się do patriotyzmu oraz chce zaprowadzić porządek w państwie - powiedział prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Domański wypowiedział się na temat osiągnięć partii rządzącej w Polsce. - Głównym źródłem sukcesu PiS-u to program 500 plus. Partia ma jeszcze kilka innych rzeczy, którymi może się pochwalić. Z badań naukowych wynika, że polityka Kaczyńskiego zagospodarowała narzędzia do przyciągnięcia wyborców, zaangażowała też konkretne grupy społeczne. Rząd ma charakter prosocjalny, z drugiej jednak strony odwołuje się do patriotyzmu oraz chce zaprowadzić porządek w państwie. Mankamentem jest źle oceniana polityka zagraniczna – powiedział.

- Zauważyliśmy, że zmieniło się poparcie wśród robotników głosujących w wyborach, kiedyś oddawali głosy na różne partie, obecnie głównie na PiS – ocenił profesor.

Profesor wyraził swoją opinie dotyczącą uwrażliwienia rządzących na różnice, które zauważalne są w społeczeństwie. - To jest pewnego rodzaju charakter walki klasowej polegającej na panowaniu kulturowym. Jarosław Kaczyński zapowiadał walkę z elitami rządzącymi w poprzedniej kadencji. PiS chce opanować kulturowo Polskę, na przykład minister Patryk Jaki powiedział, że był blokersem, stwierdził dodatkowo że należy walczyć z tymi, którym się to nie podoba. Partia rządząca zapowiedziała, że chce przywrócić godność osobom z najniższych warstw społecznych. Kaczyński chce zmniejszyć dystans pomiędzy politykami a wyborcami, co jest bardzo ważne i stanowi element sukcesu. To pierwsza partia, która łączy wiele elementów: obronę naszych interesów, obronność państwa, sprawy socjalne i patriotyczne – stwierdził.

- Niebezpieczeństwem dla rządzących może być ewentualne zaistnienie wewnętrznej frondy wśród posłów ze zjednoczonej prawicy, drugą rzeczą która może podciąć skrzydła Kaczyńskiemu jest negatywny stosunek do Unii Europejskiej, od której mimo wszystko otrzymujemy korzyści – tłumaczył.

Zapytany o rekonstrukcję rządu odpowiedział, że z badań opinii publicznej wynika że 52 proc. ankietowanych chce zmiany premiera. - Moim zdaniem, w tym momencie widzimy sukcesy partii, i nie ma powodów do zmiany, mogą one nastąpić dopiero w drugiej kadencji. Rekonstrukcje w obecnym rządzie ograniczą się do konsolidacji struktur – skończył profesor Domański.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA