fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nerwowy finisz kampanii Koalicji Obywatelskiej

W poniedziałek Jarosław Kaczyński ogłosił plan działania na pierwsze miesiące po ewentualnym wygraniu wyborów
Twitter/PiS
PiS przedstawia plan na pierwsze 100 dni nowej kadencji, Koalicja Obywatelska zajmuje się sprawami wewnętrznymi.

Wyraźny kontrast między dwoma największymi obozami widać było wyraźnie w poniedziałek. PiS przedstawiło nową „piątkę Kaczyńskiego", plan działania na pierwsze 100 dni nowej kadencji. Są tam wymienione propozycje dotyczące ZUS, dopłat dla rolników czy ustawy wprowadzające 13. i 14. emeryturę.

Koalicja Obywatelska znalazła się w defensywie. W niedzielę wieczorem z funkcji szefa klubu PO zrezygnował Sławomir Neumann. To efekt taśm z Tczewa, gdzie Neumann w wulgarny sposób wyrażał się o tamtejszych strukturach PO. Koalicja była też w defensywie po wypowiedzi Lecha Wałęsy z niedzielnej konwencji. Spotkanie miało dać KO nowy impuls na ostatnie dni kampanii. Ale zamiast tego politycy KO musieli się tłumaczyć ze słów byłego prezydenta, które padły w trakcie konwencji. Wałęsa nazwał śp. Kornela Morawieckiego zdrajcą. Od tej wypowiedzi musieli się w poniedziałek odcinać politycy Koalicji Obywatelskiej. – Przyjęcie wystąpienia Wałęsy na konwencji było zdystansowane – powiedział Grzegorz Schetyna.

Dyskusja wewnętrzna

W Platformie Obywatelskiej trwa już dyskusja na temat przyszłości partii i obecnych władz. Ale jest też przekonanie, że wewnętrzną debatę ustawi wynik wyborów 13 października. Od tego może zależeć, czy Grzegorz Schetyna może liczyć na przedłużenie kadencji w wyborach na szefa PO, które planowane są na początek 2020 r.

Zanim jednak PO wybierze nowego przewodniczącego lub przedłuży mandat Schetynie, partię czekają wybory nowego szefa klubu. Do niedzieli był nim Sławomir Neumann. W poniedziałek, już po jego rezygnacji, Schetyna stwierdził, że kandydatem rekomendowanym przez niego będzie były szef resortu obrony i wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Rekomendacja ma zostać dokonana przed następnym posiedzeniem Sejmu. – To pierwszy element rozgrywki o władze w PO – ocenia nasz rozmówca.

Nie jest na tym etapie jasne, czy będą kontrkandydaci. Ale w PO można się było spotkać z opinią, że wybory szefa klubu będą papierkiem lakmusowym faktycznej siły Grzegorza Schetyny po wyborach. Ruch z Siemoniakiem, politykiem koncyliacyjnym i cieszącym się autorytetem w PO, jest odczytywany jako sposób na uniknięcie właśnie takiego starcia o szefostwo w klubie. Atmosfera w partii jest napięta, a wynik wyborów może uruchomić bardzo silne rozliczenia wewnętrzne. Grzegorz Schetyna doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

PiS o nowej piątce

W poniedziałek PiS zaprezentowało pięć obietnic, które mają zostać zrealizowane w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji. Poza ZUS i planem zrównania dopłat dla rolników oraz kwestiami emerytalnymi jest tam program 100 obwodnic miejskich. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zadeklarowali też przyjęcie w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu pakietu kontrolnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Ten pakiet pięciu propozycji ma być kolejnym elementem mobilizacji przed wyborami i pokazaniem stawki 13 października oraz konsekwencji wyborów.

W poniedziałek sztaby pięciu głównych komitetów były zajęte przygotowaniem do wtorkowej debaty w TVN 24. Pojawiły się nieoficjalne informacje, że PiS nie zdecyduje się na udział (wcześniej zgłoszono wicepremiera Jacka Sasina). Jak wynika z naszych informacji, ostateczna decyzja w sztabie PiS zapadnie we wtorek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA