fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Powszechna mobilizacja na kolejny weekend kampanii

PiS planuje wiele konwencji regionalnych z udziałem Jarosława Kaczyńskiego
PAP
Gospodarka, ekologia, prawa kobiet i zwieranie szeregów – to wyzwania dla partii politycznych na kolejny weekend kampanii.

W sobotę w trakcie „tematycznej" konwencji PiS w Katowicach partia rządząca ma zaprezentować szczegóły swojego planu dotyczącego ZUS. Tego samego dnia, ale kilka godzin wcześniej, KO planuje konwencję w Sosnowcu.

Kampania wchodzi w decydującą fazę. Sztabowcy bardzo uważnie śledzą wewnętrzne i publicznie dostępne sondaże. Z naszych rozmów wyłania się obraz sytuacji, w której jest przekonanie o przewadze PiS, ale bez całkowitej gwarancji, że przy kilkuprocentowym wahnięciu poparcia partia Jarosława Kaczyńskiego utrzyma samodzielną większość.

Gospodarka, głupcze!

Konwencja w Katowicach ma się łączyć z planem gospodarczym PiS ujawnionym blisko dwa tygodnie temu. Mają paść między innymi bardziej szczegółowe propozycje dotyczące ZUS. PiS zaprezentuje szczegóły pomysłu, który – jak mówią nam znający szczegóły sobotniej konwencji politycy PiS – doprowadzi do obniżenia składek ZUS dla ponad 200 tysięcy przedsiębiorców. Jednocześnie PiS ma ponownie zapewnić, że dla pozostałych zasady nie ulegną zmianie, a ryczałtowy ZUS pozostanie na tym samym poziomie.

Poza konwencją w Katowicach PiS planuje kolejne spotkania i konwencje regionalne z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, między innymi w Krakowie i Małopolsce. Spór o gospodarkę jest jednym z najważniejszych w starciu o Sejm.

Opozycja od kilkunastu dni mocno krytykuje pomysły gospodarcze PiS, nazywając je katastrofalnymi dla gospodarki. Politycy KO podkreślają też, że partia Jarosława Kaczyńskiego chce skłócić pracodawców i pracowników. W czwartek lider PO Grzegorz Schetyna stwierdził, że składka ZUS powinna być „racjonalna" i „nie może zabijać firm".

KO planuje na weekend własną konwencję w ważnym politycznie regionie – w Sosnowcu, sąsiadującym z miejscem konwencji PiS. W sobotę mają przemawiać zarówno lider Grzegorz Schetyna, jak i kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, która w poprzednich dniach odwiedziła Śląsk, podróżując z kandydatami i kandydatkami Koalicji.

Nowe przesłanie KO

Schetyna odwiedził w ramach podziału ról Podlasie. W Białymstoku apelował do prezesa PiS o to, by wspólnie powiedzieć „dość" językowi nienawiści. – To powinno być wspólne ustalenie tych wszystkich, którzy się z tym nie zgadzają – mówił lider Platformy. To nowe przesłanie w kampanii Koalicji Obywatelskiej. Podobnie jak PiS KO od kilku dni intensywnie mobilizuje zwolenników. Temu ma służyć trwająca od poniedziałku akcja „Silni razem" i dystrybucja wyborczych materiałów, w tym bannerów na przydomowe płoty.

Ale gospodarka i mobilizacja nie będą jedynym polem starcia w weekend. Na zaczynającym się w piątek IX Kongresie Kobiet w Warszawie mają wystąpić min. Kidawa-Błońska i Katarzyna Lubnauer, „dwójka" KO z Warszawy.

Z kolei Lewica planuje konwencję w Gdańsku dotyczącą m.in. ekologii i zmian klimatu. Politycy Lewicy od tygodnia przemierzają Polskę lewicobusem. Intensywny objazd kraju prowadzą też Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz w ramach Koalicji Polskiej. Lider PSL będzie w piątek na Pomorzu. Swoją konwencję programową na sobotę, 21 września, zapowiedziała Konfederacja, którą tworzą wolnościowcy, narodowcy i przedstawiciele środowiska Grzegorza Brauna.

Odrębnym nurtem politycznej dyskusji w ostatnich godzinach była akcja kilkunastu aktorów i znanych postaci „Nie świruj, idź na wybory". Krótkie klipy, z udziałem m.in. Wojciecha Pszoniaka, wywołały kontrowersje. Na niestosowność materiałów uznawanych przez niektórych za godzące w osoby z zaburzeniami psychicznymi zwrócił uwagę w czwartek m.in. rzecznik praw obywatelskich. „Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie" – pisze dr Adam Bodnar.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA