fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Powrót Tuska wpłynie na układ sił. Wybór Kaczyńskiego nic nie zmieni

Donald Tusk
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Czy powrót Donalda Tuska do polskiej polityki „uczyni różnicę”? Duża grupa respondentów wierzy w zmianę. Nawet 27 proc. obecnego elektoratu Zjednoczonej Prawicy jest o tym przekonanych. Wśród wyborców opozycji taki pogląd wyraża aż 65 proc. pytanych przez IBRiS.

Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego wiele łączy. Mają wspólne przeżycia, spory kawałek przeszłości politycznej (nawet jeśli upływał na sporach) oraz zdolność do charyzmatycznego przywództwa. IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej" zapytał o zmianę, jakiej na polskiej scenie może dokonać powracający Tusk, oraz o wzmocnienie partii rządzącej przez wybranego kolejny raz prezesa Kaczyńskiego.

Grupa, która najmocniej wierzy w dokonanie zmian, to oczywiście wyborcy przeciwni PiS. Jednak – co ciekawe – jest wśród nich wyraźnie więcej kobiet (55 proc. do 37 proc. mężczyzn). – To naturalne w Polsce – komentuje szef IBRiS Marcin Duma – kobiety u nas zawsze bardziej stawały po stronie opozycji.

Rzeczpospolita

Wyborcy PiS nie wyobrażają sobie natomiast, że kolejny wybór prezesa Kaczyńskiego mógłby osłabić partię – takiego zdania jest zaledwie 1 proc. badanych wyborców partii rządzącej.

Więcej w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” i na www.rp.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA