fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wiceminister: Nie ma żadnej dobrej, obiektywnej telewizji

Jacek Ozdoba
PAP/Albert Zawada
- Mam wrażenie, że etos dziennikarstwa, tak samo jak etos polityki, jest troszkę na niższym poziomie, niż powinien być - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), oceniając w rozmowie z Onetem, że obecnie nie ma żadnej dobrej i obiektywnej telewizji.

Grupa posłów PiS złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja dotyczy przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.

- Ta nowelizacja jest doprecyzowaniem obecnych przepisów ustawy. To dość krótka nowelizacja, ta propozycja dotyczy przede wszystkim wyeliminowania tego, czego dzisiaj jesteśmy świadkami, czyli nie do końca stosowania przepisów ustawy z 1992 r. - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, pytany o sprawę przez Onet.

- Mam wątpliwości co do okresu przejściowego, tu rzeczywiście dyskusja będzie się musiała odbyć - zaznaczył.

Polityk Solidarnej Polski ocenił, że chodzi o doprecyzowanie przepisów, "które w podobnym kształcie są we Francji czy w Austrii". Podkreślił, że nowelizacja jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej. - Do tego jest też opinia, zachęcam do zapoznania się na stronach sejmowych, że to jest zgodne z przepisami UE - mówił.

Ozdoba: Likwidacja TVP zagrożeniem dla pluralizmu w telewizji

- Konkretne przepisy, ta dość krótka nowelizacja, która dotyczy art. 35 ustawy z 1992 r. dotyczy przede wszystkim wyeliminowania sytuacji, kiedy ktoś będzie mógł stosować sztuczki prawne po to, aby pozyskać dany podmiot. W przyszłości wolałbym, żeby to było w krajach europejskich, tak samo, jak to jest we Francji i w Austrii i Francji - powiedział Ozdoba.

- Uważam, że dziennikarstwo powinno być obiektywne i doceniam rolę wszystkich mediów - zadeklarował polityk.

- Istotnym elementem w życiu publicznym są media - media, które są rzetelne. Jak widzę sytuację, kiedy media np. w sprawie moich ustaw - gdzie widzę konkretne rozwiązania przepisów - kłamią, to się zastanawiam, czy dziennikarze należycie wykonują swój obowiązek - kontynuował.

- Mam wrażenie, że etos dziennikarstwa, tak samo jak etos polityki, jest troszkę na niższym poziomie, niż powinien być - ocenił.

Na pytanie, czy TVP jest obiektywna, wiceminister klimatu i środowiska odparł, że jego zdaniem "nie ma w tej chwili żadnej dobrej, obiektywnej telewizji".

- Uważam, że telewizja publiczna pełni bardzo ważną funkcję i uważam, że likwidacja TVP jest zagrożeniem dla pluralizmu w telewizji - oświadczył.

Projekt nowelizacji

W złożonym projekcie zmiany obejmują art. 35. Obecnie przepisy mówią, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nowelizacja stanowi, że "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Przepisy w takim kształcie mogą być podstawą do odmówienia odnowienia koncesji TVN, której większościowym udziałowcem są Amerykanie.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA