Minister Czarnek: Polacy dokładnie wiedzą, kto jest normalny, a kto nie

To, co działo się na Paradzie Równości w Warszawie "nie ma nic wspólnego ani z równością, ani z tolerancją, to fetyszyzowanie i wykrzywianie równości i tolerancji" - ocenił w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Odnosząc się do części uczestników marszu stwierdził, że to "ludzie, którzy nie zachowują się w sposób zgodny ze standardami i normalnie".

Aktualizacja: 23.06.2021 12:35 Publikacja: 23.06.2021 08:16

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Foto: Fotrorzepa, Jakub Czermiński

Przemysław Czarnek był w TVP Info pytany o raport Open For Business, według którego brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę ponad 8,6 mld dolarów rocznie.

– To jest po prostu obraza ludzi inteligentnych i obraza inteligencji Polaków - odparł.

- Polacy dokładnie wiedzą, kto jest normalny, a kto nie. Przed telewizorami siedzą dzisiaj, w tym momencie, normalni ludzie. Zobaczcie państwo. Widzieliście państwo przed momentem zdjęcia z tej parady tzw. równości, bo to z równością nie ma nic wspólnego - dodał, odnosząc się do wyemitowanych przez TVP Info zdjęć z Parady Równości, która w sobotę przeszła ulicami Warszawy.

- Widzieliście tam osobników ubranych jakoś dziwacznie, jakiegoś mężczyznę ubranego jak kobieta. Czy to są ludzie normalni, państwa zdaniem? - kontynuował Czarnek.

Minister edukacji i nauko ocenił, że "wszyscy Polacy dokładnie widzą, co się dzieje na tych ulicach" oraz wiedzą, na czym polega równość i tolerancja.

 - Ale to, co tam się działo, nie ma nic wspólnego ani z równością, ani z tolerancją. To fetyszyzowanie i wykrzywianie równości i tolerancji. To nie jest równość i to nie jest tolerancja - oświadczył.

Odnosząc się do wspomnianego wcześniej przez siebie mężczyzny dodał: - Ten osobnik, ci osobnicy, którzy tam chodzą, to są ludzie, którzy nie zachowują się w sposób zgodny ze standardami i normalnie.

- To jest demoralizacja publiczna, to obraza moralności publicznej i inteligencja Polaków jest na tyle rozbudowana, że tego typu raporty, o których pan mówi, niemające nic wspólnego z nauką, są po prostu obrazą inteligencji. Ale dobrze, Polacy dobrze to wiedzą, jak to wygląda – zwrócił się do prowadzącego.

- Równość? Tak - zaznaczył. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, wszyscy jesteśmy równi w godności osoby ludzkiej, ale nie jesteśmy równi w uprawnieniach. Ktoś, kto demoralizuje, ktoś, kto promuje różnego rodzaju dewiacje nie ma takich samych praw publicznych jak osoba zachowująca się zgodnie ze standardami i z normami, która nie demoralizuje - powiedział Przemysław Czarnek.

Dopytywany o te słowa dodał, że na Paradach Równości są sytuacje, "gdzie ludzie roznegliżowani całkowicie chodzą po ulicach". Minister pytał, czy goły człowiek chodzący w centrum miasta ma prawo do tego spaceru, "czy też prawo do spaceru ma ojciec z dzieckiem zachowujący się normalnie?".

- Otóż nie ma równości w uprawnieniach między tymi ludźmi, bo ktoś, kto demoralizuje nie ma prawa publicznie w ten sposób występować - oświadczył zaznaczając, że "jest coś takiego jak moralność publiczna i obraza moralności publicznej". - I w tym sensie nie możemy fetyszyzować równości. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, wszyscy jesteśmy równi w godności osoby ludzkiej, ale jeśli ktoś nie przestrzega norm i demoralizuje, to nie ma prawa do tego rodzaju zachowań - mówił.

- Ja nie mówię w tym momencie o tych konkretnych panach, bo zaraz mnie będą pozywać - zastrzegł.

- Ale popatrzcie państwo na tych ludzi: czy to jest norma, która obowiązuje na polskich ulicach? Przecież wszyscy widzimy, że jest różnica między tymi, którzy zachowują się normalnie i tymi, którzy zachowują się w ten sposób, i nie ma tu równości w tym sensie, że jesteśmy tacy sami. Na szczęście nie jesteśmy tacy sami - powiedział Czarnek.

Na uwagę, że polskie prawo zabrania chodzenia nago po ulicach minister edukacji i nauki odparł, że "w Stanach Zjednoczonych, w Belgii, w Niemczech roznegliżowane osoby chodzą na tego typu paradach".

- U nas nie, bo wiadomo, że u nas prawa sę przestrzegane i (te osoby - red.) dlatego nie posuwają się do takich ekscesów jak za granicą, ale tam już jest to niestety dozwolone i to jest obraza moralności publicznej, na to zgody w Polsce nie będzie, tak jak nie ma zgody np. na Węgrzech czy w innych cywilizowanych krajach - dodał.

Przemysław Czarnek był w TVP Info pytany o raport Open For Business, według którego brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę ponad 8,6 mld dolarów rocznie.

– To jest po prostu obraza ludzi inteligentnych i obraza inteligencji Polaków - odparł.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jarosław Kaczyński odwołuje swoją przyjaciółkę z zarządu "Srebrnej"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory 2024. Kto wygra drugie tury?
Polityka
Daniel Obajtek: Jestem inwigilowany cały czas, czuję się zagrożony
Polityka
Wpis ambasadora Niemiec ws. flanki wschodniej. Dworczyk: Niemcy mają znikome możliwości
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej