fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Przedstawiciel KE w Polsce: Komisja Europejska jest ogromnie zaniepokojona

AFP
Do polskiego MSZ wezwano przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce Marka Prawdę. Po spotkaniu, Marek Prawda powiedział, że "Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia dla sędziów".

Spotkanie trwało około 20 minut. Jak skomentował Marek Prawda, "rozmowa była rzeczowa i normalna". - Komisja Europejska, co nie jest tajemnicą, jest ogromnie zaniepokojona tym wszystkim, co dzieje się w zakresie praworządności. Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia dla sędziów. Ma dobrze znane stanowisko, i ja to stanowisko przedstawiłem panu ministrowi Jabłońskiemu" - powiedział Marek Prawda, wychodząc ze spotkania w MSZ.

Rozmawiano także o programie wizyty komisarz UE Very Jourowej w Polsce. - To jest pierwsza wizyta komisarz Jourovej w Polsce i bardzo by nam zależało, żeby elementem spotkania było kontynuowanie szczerego dialogu - dodał Marek Prawda.

- Wczoraj rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że jeden z organów polskiego sądownictwa jest organem, którego prawomocność i zdolność do efektywnej ochrony konstytucyjnej została poważnie podważona. Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwania stawiane są wobec Polski, a jakie standardy komisja stosuje do samej siebie. Oczekujemy, że sama komisja będzie tych standardów przestrzegała - powiedział po spoktaniu wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został wezwany wczoraj do MSZ w związku z "niedopuszczalną" wypowiedzią rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda.

W piątek rzecznik KE Christian Wigand wypowiadał się m.in. na temat przyjętej ostatecznie przez Sejm zwiększającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

- Przeanalizujemy jej ostateczną wersję pod względem zgodności z unijnym prawem. Nie zawahamy się przedsięwziąć odpowiednich środków, jeśli okaże się to niezbędne - oświadczył Wigand.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA