fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja przygotowuje się na silne trzęsienie ziemi w Stambule

AFP
Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu oświadczył, że rząd poważnie przygotowuje się na wypadek silnego trzęsienia ziemi w Stambule.

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8, które nawiedziło Turcję w piątek wieczorem, zginęło co najmniej 39 osób, większość w prowincji Elazig na wschodzie kraju.

Ekipy ratunkowe wciąż poszukują ofiar w gruzach zawalonych budynków. Z danych przekazanych przez turecką agencję ds. katastrof i zarządzania kryzysowego wynika, że na skutek kataklizmu obrażenia odniosło ponad 1600 osób. W szpitalach przebywa 86 rannych, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Spod gruzów zdołano uratować kilkadziesiąt osób. Jedna z zasypanych kobiet była uwięziona przez 17 godzin.

Czytaj także:
Trzęsienie ziemi w Turcji. Z gruzów uratowano kilkadziesiąt osób

Władze ostrzegły mieszkańców uszkodzonych budynków, by z uwagi na ryzyko zawalenia i wstrząsów wtórnych nie wracali do domów. Rano temperatura w w regionie wynosiła -6 stopni C. Szef tureckiego MSW Suleyman Soylu obiecał w imieniu rządu pomoc finansową dla poszkodowanych oraz budowę ok. tysiąca domów dla dotkniętych trzęsieniem.

Minister powiedział też, że władze opracowują scenariusz działań na wypadek silnego trzęsienia ziemi w Stambule. - Spodziewamy się trzęsienia o magnitudzie 7,5. Poważnie przygotowujemy się na taki wypadek - stwierdził.

Dodał, że po wrześniowym trzęsieniu o magnitudzie 5,8 w Stambule agencje rządowe koordynowały regularne spotkania 28 grup roboczych dotyczące ewentualnego kataklizmu. - To całościowe studium, obejmujące szeroki zakres tematów - od ochrony skarbów kultury narodowej zgromadzonych w pałacu Topkapi po sprawy potrzeb mieszkańców - wyjaśnił Soylu.

Źródło: rp.pl / Al-Dżazira
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA